Казанда Студентлар хоккей лигасының «ачылыш Кубогына» уеннар старт алды

2018 елның 14 сентябре, җомга

14-16 сентябрь көннәрендә Казанда «ачылыш Кубогы» МХЛ тарихында беренче тапкыр уза. «Көнбатыш», «Үзәк», «Идел буе» һәм «Көнчыгыш» территория принцибы буенча формалаштырылган дүрт студентлар җыелма командасы катнашында түгәрәк турниры. Җыелма команда составына Студентлар хоккей лигасы чемпионаты һәм беренчелегендә катнашучы 40тан артык команданың 22 яшьтән өлкәнрәк булмаган хоккейчылар керде.

14 сентябрь көнне «Зилант» боз сараенда Студентлар хоккей лигасының «Ачылыш Кубогы» ярышлары башланды. Мондый трофей Россиянең төрле югары уку йортлары җыелма командаларына берләштерүче спортчы студентлар арасында беренче тапкыр уйнатыла. Турнирны үткәрү урыны очраклы гына сайланмаган, чөнки Казан шэhэре студентлар спорты үзәге булып санала һәм Россиянең үзәк өлешендә урнашкан.

Тантаналы ачылыш алдыннан «Көнбатыш» һәм «Центр» командалары арасында матч узды. Очрашу көнбатыш конференциясе уенчыларының җиңүе белән 4:3 исәбе белән тәмамланды

«Ачылыш Кубогы» ның холлдагы беренче очрашуы тәмамлангач, «Зилант» та ике тапкыр дөнья чемпионы, СССР кубогы иясе, СССР һәм Россиянең атказанган тренеры, СХЛ идарәсе рәисе Владимир Юрзинов һәм ике тапкыр дөнья чемпионы, «Ак Барс» командасы составында күп тапкыр Россия чемпионы Алексей Морозов катнашында автограф сессия узды. Һәр җанатар һәм хоккей сөюче кумирлардан автографлар ала һәм истәлеккә фотога төшә алдылар.

Студентлар хоккей лигасынын «Ачылыш Кубогы»  ачу тантанасы «Идел буе» һәм «Көнчыгыш» командалары очрашулары алдыннан узды. Әлеге истәлекле вакыйга белән тәбрикләргә СХЛ идарәсе рәисе Владимир Юрзинов, ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов, яшьләр хоккей лигасы идарәче директоры Алексей Морозов, ПГАФКСиТ ректоры Юсуп Якубов, ТР Хоккей федерациясе рәисе Андрей Рябов һәм ТР ФХР директоры Антон Храмцов килде.

Беренче булып студентларны, тренерларны һәм хоккейчыларны Владимир Юрзинов сәламләде. Ул Казанда яшьләрнең күп булуына һәм матчка килгән егетләрне һәм кызларны карарга бик шат булуын билгеләп үтте.

«Студентлар матчларны карарга килгәненә мин, өстәвенә, бу турнир безнең хоккейны үстерү өчен зур вакыйга. Кунакчыл Казанда студентлар хоккее тарихында беренче тапкыр аны алга җибәрү өчен һава кебек кирәк булган турнир булып узды. Мин хәзерге яшьләрнең спорт белән кызыксынуына, белем алуына бик шат, киләчәктә дә һөнәрле булуларына, уңышлар, бәхет һәм сәламәтлек телим!»

Ярышларда катнашучыларны аның артыннан ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов та котлады:

«Хәерле кич, кадерле спортчылар, хөрмәтле тренерлар, судьялар һәм кунаклар, без сезне Казанда, республикабыз башкаласында сәламләвебезгә бик шатбыз. Татарстанда хоккейны яраталар һәм уйныйлар, бүген безнең 51 студент командасы һәм Татарстан командалары саны һәм сыйфаты буенча әлегә Россиядә әйдәп бара. Шуңа күрә биредә бик күңелле, саллы, Яхшы яшьләр лигасы оештырыла, анда безнең илнең барлык югары уку йортларыннан студентлар уйный. Киләсе елда Россия Бөтендөнья студентлар кышкы уеннарын кабул итә, һәм мин иң яхшылары безнең ил данын яклар дип ышанам, ә хәзер барыгызга да уңышлар, хоккей Уйнагыз, сез һәрвакыт ныклы һәм көчле булачаксыз, ә көчле яшьләр - ул көчле милләт, көчле ил!»

Шулай ук балаларны ТР Хоккей федерациясе вице-президенты Андрей Рябов һәм Идел буе спорт академиясе ректоры Юсуп Якубов та котлады. Андрей Александрович үз чиратында билгеләп үткәнчә, республика хоккей федерациясе студентлар уеннарын саклап калу һәм перспективаны үстерү өчен күп көч куячак. Ә яңа тренер кадрлар белән республиканы һәм тулаем Россия хоккейын Идел буе спорт академиясен тәэмин итәчәк.

Рәсми ачылыш тантанасы тантаналы нотада һәм бик күп җылы сүзләр һәм теләкләр белән тәмамланды. Аннан соң кырга «ачылыш Кубогы» нда иң көчле конференцияне билгеләү өчен «Идел буе» һәм «Көнчыгыш» командалары чыкты.

Уеннардан тыш, бүген көндез Яшьләр хоккей лигасы идарәче директоры Алексей Алексеевич Морозов һәм Студентлар хоккей лигасы директоры Антон Валерьевич Храмцов 2018 елның 14 сентябрендә Казанда студентлар хоккейын үстерү буенча Бөтенроссия Советы утырышында ясаган хезмәттәшлек турында килешүгә кул куелды.

Хезмәттәшлекнең төп максаты- МСХЛ клубларында чыгышын югары белем алуда һәм схемалар ярышларында катнашучы командалар составында спорт карьерасын дәвам итүдә тәмамлаган хоккейчыларга ярдәм итү.