Шамил Тарпищев: «Татарстанда акрынлап теннис халык уенына әверелә»

2018 елның 24 сентябре, дүшәмбе

24 сентябрьдә Казанда теннис буенча 2018 елгы Россия чемпионаты старт алды.

Теннис академиясендә узган турнирны ачу тантанасында Россия Теннис федерациясе президенты Шамил Тарпищев, Татарстан Республикасы спорт министры урынбасары Алмаз Мингулов, Россия Теннис федерациясе вице-президенты Геннадий Жуков, Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм академиясе ректоры Йосыф Якубов, ТР Теннис федерациясе башкарма директоры Юлия Лазарева, ярышларның баш судьясы, Бөтенроссия категорияле судья Андрей Зимин катнашты.

Җыелучыларга сәламләү сүзе белән Шамил Тарпищев мөрәҗәгать итте:

«Мин турнир хуҗаларына сокланам. Бик зур рәхмәт сезгә, сез башкарган эшләр өчен. Быел Россия теннисына 110 яшь тулды. Татарстанда спортның иң борынгы төрләренең берсе шактый уңышлы үсеш ала. Моңа Казан теннис академиясе дә ярдәм итте.

Мин, барыннан да элек, Татарстан Президенты Рөстәм Миңнехановка, шәһәр мэры Илсур Метшинга, Наил Магановка рәхмәтлемен. Акрынлап республикада теннис халык уенына әверелә. Бу сөендерә», - диде ул.

Татарстан Республикасы Хөкүмәте һәм Татарстан Республикасы спорт министрлыгы исеменнән кунакларны теннис буенча Россия чемпионаты ачылышы белән Алмаз Мингулов котлады:

«Бу ярышларны Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнехановның Дәүләт Советына юлламасы көнендә ачуыбыз символик мәгънәгә ия. Бүген шул исәптән спортны үстерү буенча да бурычлар куелды. Минем уйлавымча, мондый матур ярышлар уздыру бу юнәлештә тагын да зуррак этәргеч бирәчәк. Мин катнашучыларга матур чыгышлар, җиңүләр телим. Шамил Әнвәр улы, ярдәмегез өчен рәхмәт сезгә. Уртак көч белән без яхшы нәтиҗәләргә ирешәчәкбез», - дип билгеләп үтте ТР Спорт министры урынбасары.

Ярышларда катнашучыларны Йосыф Якубов та сәламләде:

«Безгә Идел буе академиясенең теннис академиясендә шундый статус турнирын кабул итү бик мактаулы. Шамил Әнвәр улына бу объектның зур спорт тормышы белән баетуы өчен рәхмәт. Үз чиратында, турнирда безнең студентлар да катнаша дип әйтәсем килә. Алар өчен бу зур теннисны җәлеп итү буенча менә дигән тәҗрибә. Барлык спортчыларга да гадел һәм гадел уен телим. Уңышлар сезгә!» ,- дип нәтиҗә ясады ул.

Россия чемпионаты барышында спортчылар 5 разрядта: ир-атлар һәм хатын-кызлар арасында ялгыз һәм парлы, шулай ук парлы катнаш разрядта медальләр өчен көрәшәчәк.

Ир-атлар арасында ялгыз разрядта чәчүнең беренче өч номерын Иван Неделько, Иван Гахов һәм Евгений Тюрнев алды. Хатын-кызлар турнирында беренче булып Вероника Кудерметова, Ольга Дорошина һәм Анастасия Гасанова чәчтеләр.

Көрәш барышын онлайн режимда күзәтеп була, сылтама буенча күчеп.

Татарстан Теннис федерациясе сайтында турнирның турыдан-туры трансляциясен карарга була.