Рөстәм Миңнеханов «Динамо-Казан» һәм «Динамо-Гипронииавиапром» командалары җиңүләре белән котлады

2018 елның 18 октябре, пәнҗешәмбе

Бүген Казан Кремлендә чирәмдә хоккей буенча федераль суперлига җиңүчеләрен - «Динамо-Казан» ир-атлар командасын һәм хатын-кызлар «Динамо-Гипронииавиапром» командасын хөрмәтләделәр.

«Югары спорт осталыгы, команда рухы һәм уңышка ышаныч безнең «Динамо-Казан» ир-атлар командасын уналтынчы чемпионлыкка, ә «Динамо – Гипронииавиапром» хатын - кызлар командасын-Россия чемпионатында лаеклы беренче җиңүгә китерде», - диде Рөстәм Миңнеханов.

ТР Президенты ассызыклаганча, командалар мактау пьедесталының югары баскычына коллективларның, уенчыларның, тренерлар составының һәм иганәчеләрнең планлы максатчан эше нәтиҗәсендә күтәрелде. «Авыр, иҗади һәм нәтиҗәле хезмәтегез өчен Сезгә рәхмәт белдерәм», - дип мөрәҗәгать итте Рөстәм Миңнеханов тантанада катнашучыларга.

Ул билгеләп үткәнчә, ТР Чирәмдәге хоккей Федерациясе, «Динамо» физкультура-спорт җәмгыяте һәм республикада иганәчеләр ярдәме белән тренировкалар һәм ярышларда чыгышлар өчен уңайлы шартлар булдырылган. Аерым алганда, 10 елдан артык Казанда Чирәмдәге хоккей үзәге эшли-әлеге спорт төре буенча иң яхшы махсус спорт корылмаларының берсе.

Шулай ук Татарстан Президенты спорт резервын әзерләү эшен югары бәяләде. «Зур мастерлар белән янәшә яшь спортчыларыбызның тәҗрибә туплавы куандыра. Командаларның төп составларында чирәмдәге хоккей буенча «Динамо» республика олимпия резервы спорт мәктәбендә тәрбияләнүче 23 укучы уйный. Бу бик яхшы күрсәткеч», - дип өстәде Рөстәм Миңнеханов.

Аннары Рөстәм Миңнеханов команда вәкилләренә Татарстан Дәүләт бүләкләре тапшырды, кайбер спортчыларга Татарстан Республикасы Президенты Рәхмәт хаты тапшырылды. Хатын-кызлар командасының баш тренеры Валентина Апельганец ТРның атказанган физик культура хезмәткәре исеменә лаек булды. Команда директоры Елена Салова һәм өч спортчы-инструктор Юлия Ашурова, Тамара Иванова һәм Евгения Сорокина Татарстан Республикасының «Фидакарь хезмәт өчен»медальләре белән бүләкләнделәр. «Динамо-Гипронииавиапром» коллективы һәм аның уенчылары Татарстан Президенты Рәхмәт хатына лаек булдылар. Бүләкләрне Рөстәм Миңнеханов тапшырды.

«Фидакарь хезмәт өчен» медальләренә шулай ук «Динамо-Казан» ир-атлар командасы спортчылары-инструкторлары Павел Голубев һәм Дмитрий Салов, ә бөтен команда һәм шәхси спортчы – инструктор Алексей Майоров та лаек булды.

Җавап сүзендә «Динамо-Казан» һәм «Динамо-Гипронииавиапром» ның баш тренерлары Татарстан Президентына югары бәя һәм командаларга даими ярдәм күрсәткәннәре өчен рәхмәт белдерделәр. Рөстәм Миңнехановка чирәмдәге хоккей өчен Җиңү кәшәкә һәм чемпион медальләре тапшырылды.

«Динамо-Казан» ир-атлар командасы Россиядә чирәмдәге хоккей буенча 16 нчы тапкыр иң көчле титулны яулады. «Динамо-Гипронииавиапром» хатын-кызлар командасы көндәшләреннән беренче тапкыр җиңү яулады, ул мактау пьедесталының беренче баскычыннан Мәскәүнең «Динамо-ЦОП Москомспорт» ын алды, ул соңгы сигез сезонда лидерлыкны саклап калды.