Казанда билбау көрәше буенча халыкара турнирга старт бирелде

2018 елның 16 ноябре, җомга

16 ноябрьдә Казанда «Тулпар» спорт комплексында татар галиме һәм Богослов Шиһабетдин Мәрҗани тууына 200 ел тулуга багышланган билбау көрәше буенча халыкара турнир ачылды.

Билбау көрәше буенча матч очрашуларының мәртәбәле кунаклары арасында ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов, билбау көрәше буенча халыкара көрәшнең Генераль секретаре Хәбир Хәбибуллин, Олимпия чемпионы, күп тапкыр Европа һәм Россия ярышлары чемпионы Абдулрәшит Садулаев, шулай ук республика вәкилләре бар иде.

Казан һәм турнир кунакларын ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов сәламләде:

«Сезне Татарстан Республикасы җитәкчелеге исеменнән сәламләргә һәм ике йөз еллык Шиһабетдин Мәрҗанигә багышланган билбау көрәше буенча халыкара турнир ачылу белән котларга рөхсәт итегез. Беренче шундый турнирга килгән БДБ илләрендәге коллегаларыбызга рәхмәт әйтәсем килә. Киләчәктә бу турнир традицион булыр дип өметләнәбез, һәм без аны күп санда катнашучылар кабул итәчәкбез. Бүген бу келәмдә мин сезгә кызыклы динамикалы һәм мавыктыргыч көрәш телим һәм иң көчлеләр җиңсен!»

Чыгышының ахырында Хәлил Хәмит улы Физик культура һәм спорт өлкәсендә күрсәткән хезмәтләре өчен мөфти Камил хәзрәт Сәмигуллинны һәм «Тәүбә» үзәк мәчете мөхтәсибе Алфаз Гарифуллинны ТР Спорт министрлыгының Мактау грамотасы белән бүләкләде.

Турнирда Төрки дөнья илләре – Таҗикстан, Үзбәкстан, Казахстан һәм Төркмәнстан вәкилләре катнаша. Россияне ике команда – билбау көрәше буенча Татарстан Республикасы җыелма командасы һәм Идел буе дәүләт физкультура, спорт һәм туризм академиясе җыелма командасы тәкъдим итә.

Ярышлар 7 авырлык категориясендә-62 кг, 68 кг, 75 кг, 82 кг, 90 кг, 100 кг, 100 кг. нан артык үлчәмдә матч очрашулары форматында ирекле стильдә уза (Олимпия системасы буенча).

Ярыш нәтиҗәләре буенча призлы урыннарны алган катнашучылар медальләр һәм дипломнарга, шулай ук кыйммәтле бүләкләр белән бүләкләнә. Төп приз-Хаҗга юллама.

Ярышларны ТР мөселманнары Диния нәзарәте, Халыкара билбау көрәше федерациясе һәм ТР Спорт министрлыгы ярдәмендә ТР билбау көрәше федерациясе оештырды.