2018 елның 6 декабре, пәнҗешәмбе

6 декабрьдә Казанда олимпия чемпионнары – «XI Александр Попов Кубогы» Халыкара балалар уеннары старт алды. Ярышларны ачу тантанасы «Буревестник» бассейнында узды, анда бу көнне йөзүчеләр турниры башланды. Чарада йөзү буенча 4 тапкыр олимпия чемпионы, Халыкара Олимпия комитеты орденының мактаулы әгъзасы һәм кавалеры Александр Попов, Татарстан Республикасы спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов һәм Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм академиясе ректоры Йосыф Якубов катнашты.

Спортчыларга һәм кубок кунакларына сәламләү сүзе белән Александр Попов мөрәҗәгать итте:

«Быел без ярышларның форматын киңәйтергә булдык. Параллель рәвештә бездә спортның тагын 5 төре буенча ярышлар узачак-синхрон йөзү, нәфис гимнастика, чаңгы ярышлары, грек-рим көрәше һәм гандбол. Олимпия уеннары ике елдан соң аз гына кимрәк старт ала. Сезнең һәркайсыгыз илебезне олимпиадада тәкъдим итәр дип өметләнәбез. Россия спорты байрагын горур алып барыгыз. Алга, очына!» ,- диде ул.

Хәлил Шәйхетдинов, үз чиратында, Кубокта катнашучыларны Татарстан Республикасы җитәкчелеге исеменнән сәламләде:

«Әлеге уникаль проект ярдәмендә спортның яңа йолдызлары барлыкка киләчәгенә ышанам. Биредә яшь спортчыларга үзләрен күрсәтү, үз осталыкларын күрсәтү һәм Олимпия чемпионнары һәм дөнья чемпионнары белән аралашу буенча уникаль тәҗрибә алу мөмкинлеге бирелә. Катнашучыларга уңышлар телим, көчлеләр җиңсен!»,- диде Хәлил Хәмит улы. Шулай ук ул 2018 елгы милли спорт Премиясе нәтиҗәләре буенча Татарстан Республикасы «Россия регионы» номинациясендә Россия Федерациясенең иң яхшы субъекты дип танылды (спорт үсешенә керткән өлеше өчен).

«Без спортның күп төрләре буенча, бигрәк тә йөзү буенча шөгыльләнү өчен бездә яхшы шартлар тудырылуы белән горурланабыз. Безнең республиканы һәм илне халыкара аренада танытачак спортчыларны тәрбияләүдә тагын да күбрәк көч куярга вәгъдә итәбез», - дип йомгаклады ТР спорт министрының беренче урынбасары.

Тантана ахырында Йосыф Якубов, Идел буе академиясе ректоры хокукында, уку йортында шундый дәрәҗәле ярышлар кабул ителүгә шат булуын билгеләп үтте:

«Без спортчыларга Казанда үзләренең иң яхшы нәтиҗәләрен күрсәтүләрен телибез. Һәм мин бүген чыгыш ясаучылар арасында киләчәктә безнең студентлар күп булыр дип өметләнәм», - дип йомгаклады ул.

Исегезгә төшерәбез, Уеннар Казанда 6 декабрьдән 8 декабрьгә кадәр узачак һәм спортның алты төре буенча ярышлар берләштереләчәк: грек-рим көрәше (Александр Карелин призларына), гандбол (Игорь Лавров призларына), чаңгы ярышлары (Александр Легков призларына), нәфис гимнастика (Дарья Шкурихина призларына), синхрон йөзү (Светлана Ромашина призларына) һәм йөзү (Александр Попов призларына).

Ярышлар Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм академиясенең спорт объектларында уза: «Буревестник» бассейны (йөзү, синхрон йөзү), «Буревестник» җиңел атлетика стадионы (чаңгы ярышлары), уку-лаборатория корпусы (грек-рим көрәше) һәм Гимнастика үзәге (нәфис гимнастика), шулай ук «Мирас» спорт комплексында (гандбол).

Ярышларда Россиянең 60 төбәгеннән, шулай ук БДБ һәм Европа илләреннән (Германия, Сербия, Эстония һ.б.) 1600 яшь спортчы катнаша.

Аның кысаларында 30 Олимпия чемпионы, Олимпия уеннары призерлары, дөнья һәм Европа чемпионнары яшь спортчылар белән тәҗрибә уртаклашырга киләчәк. Катнашучылар өчен легендар спортчылардан уникаль мастер-класслар булачак.

Әйтик, 6 декабрь көнне 13: 00 сәгатьтә «Буревестник» стадионында чаңгы ярышлары буенча олимпия чемпионы Александр Легков чаңгы ярышларында катнашучылар өчен мастер-класс үткәрәчәк. Аңа Олимпия чемпионы Никита Крюков та кушылачак.

17: 00 сәгатьтә «Мирас» спорт комплексында яшь гандболчылар белән мастер-класс уздырачак. Шулай ук мастер-класста 2 тапкыр олимпия чемпионы Александр Тучкин һәм Олимпия чемпионнары Лев Воронин һәм Станислав Кулинченко катнашачак.