Александр Попов Казан турында: «Безнең илнең башка шәһәре дә мондый инфраструктураны күрсәтә алмый»

2018 елның 7 декабре, җомга

7 декабрьдә Казанда Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм академиясенең УЛК бинасында Олимпия чемпионнары-XI Александр Попов Кубогына Халыкара балалар уеннарына багышланган матбугат конференциясе узды.

Журналистлар белән аралашуда йөзү буенча 4 тапкыр олимпия чемпионы, Халыкара Олимпия комитеты орденының мактаулы әгъзасы һәм кавалеры Александр Попов, грек-рим көрәше буенча 3 тапкыр олимпия чемпионы Александр Карелин, синхрон йөзү буенча 5 тапкыр олимпия чемпионы Светлана Ромашина, чаңгы ярышлары буенча олимпия чемпионы Александр Легков, гандбол буенча олимпия чемпионы Игорь Лавров, нәфис гимнастика буенча олимпия чемпионы Дарья Шкурихина катнашты, Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов һәм Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм академиясе ректоры Йосыф Якубов катнашты.

Сәламләү сүзе белән Александр Попов чыгыш ясады:

«Беренче чиратта Татарстан Республикасы Хөкүмәтенә, Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнехановка чараны оештыруда күрсәткән ярдәмнәре өчен рәхмәт белдерәсем килә. Шәхсән Владимир Леоновка бүген Татарстан җирендә, Казанда уза торган ярышлар уңышына керткән өлеше өчен рәхмәт белдерәсем килә.

Һәм, әлбәттә, сәхнә артында булган барлык кешеләргә дә рәхмәт әйтәсем килә. Кубок үтсен өчен без бик зур эш башкардык. Шулай ук Олимпия уеннарында җиңүчеләргә, призлы урыннар яулаучыларга аларның килгәннәре һәм безнең белән бу минутларны шатлык уртаклашулары өчен рәхмәт сүзләрен җиткерәсем килә», - диде ул.

Үз чиратында Владимир Леонов мондый кызыклы форматтагы ярышлар һичшиксез яшәячәгенә ышаныч белдерде:

«Без Кубокка һәрвакыт шат һәм аңа Казанда бу сезонда гына тукталырга кирәк дип саныйбыз. Бу безнең өчен зур, мактаулы чара, ул бик бай һәм актив сезонны тәмамлый. Казан быел 30дан артык халыкара ярышларны кабул итте һәм Кубок матур финал булды.

Бу проектны узган елда да хуплаган җитәкчелекебезгә, Республика Президенты Рөстәм Миңнехановка рәхмәт. Барыгызны да котлыйм – зур бәйрәм. Иң мөһиме-бүгенге көндә катнаша торган балалар перспективаны күрсеннәр һәм әлеге яшьләр ярышларыннан чын, олы спорт тормышына керсеннәр», - диде министр.

Үз чиратында Александр Попов Казанда иң уңайлы парковка булуын билгеләп үтте»:

«Казанның үзенчәлеге шунда-безнең илнең башка шәһәре дә спорт объектларының компактлык һәм җиңел үтемлелеге шартларына җавап бирә торган инфраструктураны күрсәтә алмый. Безнең фәлсәфәбез шундый – Универсиада авылы бар һәм аның тирәсендә бөтен тәэсирле булырга тиеш», - дип хәбәр итте ул.

Исегезгә төшерәбез, Уеннар Казанда 6 декабрьдән 8 декабрьгә кадәр уза һәм спортның алты төре буенча ярышлар берләштерә: грек-рим көрәше (Александр Карелин призларына), гандбол (Игорь Лавров призларына), чаңгы ярышлары (Александр Легков призларына), нәфис гимнастика (Дарья Шкурихина призларына), синхрон йөзү (Светлана Ромашина призларына) һәм йөзү (Александр Попов призларына).

Ярышлар Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм академиясенең спорт объектларында уза: «Буревестник» бассейны (йөзү, синхрон йөзү), «Буревестник» җиңел атлетика стадионы (чаңгы ярышлары), уку-лаборатория корпусы (грек-рим көрәше) һәм Гимнастика үзәге (нәфис гимнастика), шулай ук «Мирас» спорт комплексында (гандбол).

Ярышларда Россиянең 60 төбәгеннән, шулай ук БДБ һәм Европа илләреннән (Германия, Сербия, Эстония һ.б.) 1600 яшь спортчы катнаша.