«Бу безнең балалар өчен яхшы үрнәк. Алар хыялларның чынга ашуын аңларга тиеш» - Түбән Камадагы вакыйга турында чакыру Кубогы кунаклары

2019 елның 12 гыйнвары, шимбә

Хоккей йолдызлары атналыгы чаралары, аларның яшьләр өчен әһәмияте һәм спортны популярлаштыру турында чакыру Кубогының мәртәбәле кунаклары.

Александр Медведев, МХЛ идарәсе рәисе:

- Унынчы чакыру Кубогы МХЛның юбилей сезонында уза. Ул билгеләп үткәнчә, МХЛ - КХЛның иң яхшы проекты. Мин чакыруның беренче кубогында уйнаган балаларны искә алам. Никита Гусев бу матчта өч тапкыр катнашты-ул Олимпия чемпионы һәм Гагарин Кубогы иясе. Гарипов, Марченко, Калинин, Здунов, Игнать Улы, Манухов. Бу егетләр мәктәпне тәмамларга җыенмыйлар, киресенчә, елдан-ел яхшырак уйныйлар.

Ун ел эчендә лигада да, КХЛда да күп нәрсә булды. Хәзер МХЛ белән КХЛ арасындагы мөнәсәбәтләр нәтиҗәле, эшчеләр, чакыру Кубогы йолдызлар атналыгы кысаларында юкка гына үткәрелми. Иң мөһиме, ел саен МХЛда КХЛ һәм КХЛ өчен яңа уенчылар барлыкка килә һәм бу лиганың гамәлдә булу зарурлыгын раслый. МХЛ вәкилләре яшьләр арасында дөнья чемпионатында бик яхшы булдылар, бүген Россия җыелма командасының ике катнашучысы чакыру Кубогында уйный. Хоккей вертикале яхшы эшли, без горурланырлык чын йолдызларның тууын күрәбез. Бүген дүрт уенчы КХЛ йолдызлары матчына эләгә, мондый әйберләр беркайчан да Онытылмый.

Владимир Леонов, Татарстан Республикасы спорт министры:

- Без «яшьләр» не яратабыз һәм хөрмәт итәбез, бүген биредә Татарстан балалары да уйный. Без КХЛ белән ел дәвамында йолдызлар атнасы өстендә эшлибез. Иртәгә ЖХЛ йолдызлары матчында кызлар бозга чыгачак. 16 гыйнварда Әлмәттә хоккей белән шөгыльләнүче танылган артистлардан торган легендалар матчы узачак. КХЛ йолдызлары матчы кульминация булып торачак. Бүген балалар Казандагы матчка составларда калу өчен үзләрен күрсәтергә тиеш. Яшьләр хоккее-экспрессив, ачык, шуның белән аның җәлеп итүчәнлеге.

Алексей Морозов, яшьләр хоккейын үстерү буенча КХЛ вице-президенты:

- Без биредә хоккей йолдызлары атнасын башлыйбыз – бу барыбыз өчен дә зур бәйрәм. Бүген Түбән Камада без яңа йолдызлар барлыкка килүен көтәбез. Безнең яшьләр бик күп әзерләнделәр һәм үзләрен күрсәтергә бик телиләр. Чакыру кубогын оту һәм КХЛ йолдызлары матчына эләгү-алар өчен бу бик яхшы стимул. Түбән Камада без чакыру Кубогын беренче тапкыр гына үткәрмибез, биредә Яшьләр клуб командалары арасында дөнья Кубогы узды. Безгә шулай ярдәм иткән шәһәр һәм республика җитәкчелегенә зур рәхмәт.

Азат Бикмурзин, «Нефтехимик» ХК президенты»:

- Мондый вакыйгалар шәһәр һәм төбәк өчен кирәк, алар хоккейны тагын да популярлаштыра. Бу безнең балалар өчен яхшы үрнәк. Алар хыялларның чынга ашуын аңларга тиеш. Алар КХЛ һәм МХЛ йолдызлары, якташларын аренада күргәндә, алар бу дәрәҗәнең ирешүен һәм үзләренә бурычлар куйуын һәм ата-аналар белән бергә аларны тормышка ашыруларын аңлыйлар. КХЛ составында мондый чаралар уздыру мөмкинлеге булуыбызга шатбыз.

- Клуб, һичшиксез, яшьләрне киләчәккә куя. МХЛда үз егетләренә карыйбыз, шул исәптән алар чакыру Кубогында ничек чыгыш ясыйлар. «Нефтехимик» хоккей командасының тренерлар штабы да хәзер уенны күзәтә һәм тиешле нәтиҗәләр ясый дип ышанам. Тиздән безнең яшь йолдызчыкларыбыз КХЛда, нигездә, безнең туган клубыбызда уйнаячак дип өметләнәм.

Айдар Метшин, Түбән Кама шәһәре башлыгы:

- Елдан-ел Чакыру кубогы зур кискенлек, спорттагы иң төп өлеш санала торган кискен көрәш – биредә ул ачык күренә. Балаларның ачык хоккейга, үзеңне күрсәтергә теләүләре бик шәп. Бу Түбән Кама һәм Татарстан Республикасы өчен әһәмиятле турнир. Безнең шәһәрдә 111 ишегалды хоккей командасы бар, дип ышанам, бүген аларның күбесе матчта.  Чакыру Кубогы-балалар өчен перспективаны карау, нәрсәгә омтылырга мөмкинлекне күрү өчен менә дигән мөмкинлек.