Зәй укучылары биатлон буенча медальләр уйнаттылар

2019 елның 12 феврале, сишәмбе

Оборона-массакүләм эш айлыгы кысаларында Югары Әлем төп гомуми белем бирү мәктәбе базасында Зәй муниципаль районы белем бирү оешмалары укучылары арасында биатлон буенча ярышлар узды. Узышлар Совет гаскәрләрен Әфганстан Республикасы территориясеннән чыгаруга 30 ел тулуга һәм Бөек Ватан сугышы ветераны, Кызыл Йолдыз ордены, III дәрәҗә Дан ордены кавалеры, педагогик хезмәт ветераны Никита Осипов истәлегенә багышланган.

Сәламләү сүзе белән җирле оборона оешмасы башлыгы Николай Глухов чыгыш ясады. Ул балаларга яхшы чаңгы юлы һәм ату ярышларында уңышлар теләде.

Ярышларда авыл һәм шәһәр мәктәпләреннән 17 команда (командада – 2әр егет һәм 1 кыз) катнашты.  Пневматик винтовкадан ату белән 2 км дистанция ирекле, дистанция 10 метр дистанция. 5 ату. Суга салынмаган очракта, 1 әйләнеш штраф.

Ярышларны әзерләү һәм үткәрү белән гомуми җитәкчелек Татарстан Республикасы Зәй муниципаль районы Башкарма комитетының мәгариф идарәсе» муниципаль казна учреждениесе ТР ДОСААФ оешмасының Зәй муниципаль берәмлеге белән берлектә башкарылды.

Ярышларны турыдан-туры үткәрү (ярышлар урыннарын әзерләү, катнашучыларны кабул итү һәм куркынычсызлык техникасын үтәү) Югары Әлем төп гомуми белем бирү мәктәбе директоры Насирова И. һәм ОБЖ (ОВС) укытучысы Абзалова Р. Ж йөкләнде.

Дистанциянең беренче этабында егетләр үтте, эстафетаны кызлар тапшырды һәм ярыш ахырында егетләр чапты.

Беренче этапта ук узышларның лидерлары билгеләнде: бу шәһәр мәктәпләре арасында 4нче, 6нчы һәм 7нче мәктәпләр, шулай ук татар гимназиясе. Авыл мәктәпләре арасында Кадыйр, Югары Әлем, Савалеево, Светлоозер мәктәпләре алга чыкты.

Биш мишеньне дә кызлар арасында Ишмөхәммәтова Илназ (4 нче мәктәп), Игнатьева Ольга (Сарсаз - Багряж төп гомуми белем бирү мәктәбе), егетләр арасында Хәйруллин Дамир, Давыдов Евгений (4 нче мәктәп), Лопатин Глеб (7 нче мәктәп) таң калдырдылар.

Шәхси зачетта иң яхшы нәтиҗәләр күрсәттеләр: кызлар арасында Ишмөхәммәтова Илназ (СОШ4), Кознекова София (6 нчы мәктәп), Насирова Регина (югары Әлем төп гомуми белем бирү мәктәбе), яшүсмерләр арасында Давыдов Евгений (4 нче мәктәп), Лопатин Глеб (7 нче мәктәп), Ибраһимов Илназ (югары Әлем төп гомуми белем бирү мәктәбе).

Ярыш нәтиҗәләре буенча урыннар түбәндәгечә бүленде.

Шәһәр мәктәпләре арасында:

1 урын - 4нче мәктәп»

2 урын-6 нчы Алексеевск урта мәктәбе

3 урын - 7нче мәктәп»

Авыл мәктәпләре арасында:

1 урын - Югары Әлем төп гомуми белем бирү мәктәбе

2 урын - Светлоозер төп гомуми белем бирү мәктәбе һәм югары Әлем төп гомуми белем бирү мәктәбе -2

3 урын - Кадыйр урта мәктәбе