Владимир Леонов: «Йөзүчеләребезнең 16 медале-бу җитди нәтиҗә»

2019 елның 15 апреле, дүшәмбе

Бүген, 15 апрельдә, Татарстан Республикасы спорт министрлыгында йөзү буенча Татарстан Республикасы җыелма командасын хөрмәтләделәр, ул 16 медаль – 3 алтын, 4 көмеш һәм 9 бронза медаль яулады.

Очрашуда Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов, Татарстан Республикасы спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов, Татарстан Республикасы Йөзү федерациясенең башкарма директоры Эрик Акчурин, Идел буе спорт академиясенең административ эш һәм социаль үсеш буенча проректоры Илшат Фәйзуллин һәм башкалар катнашты.

Тантаналы шартларда Владимир Александрович Эрнест Максумов, Владислав Тазов, Олеся Корчагин, Алексей Мерзляков, Дмитрий Зеленин, Эдуард Вәлиәхмәтов, Егор Куимов һәм Никита Королев спортчыларны Министрлыкның мактау грамоталары белән бүләкләде. Тренерлар Гөлнара Гарипова, Надежда Николаева, Максим Дедловский, Дмитрий Басин, Светлана Вәлиәхмәтова, Эдуард Гыйзатуллин һәм Алексей Кузнецов «спортчыларны уңышлы әзерләгән һәм чыгыш ясаган өчен»дигән грамотка лаек булдылар.

Владимир Леонов Татарстан Республикасы җыелма командасының ил чемпионатында чыгышларына йомгак ясады:

«Татарстан Йөзү тарихында беренче тапкыр республика җыелма командасы составында 40 тан артык кеше Россия чемпионатында чыгыш ясады. Биш ел элек бу сан 5-7 кеше тәшкил иткән, хәзер 43 – динамика Яхшы. Безнең команда Санкт-Петербург һәм Мәскәүдән соң рәсми булмаган команда зачетында өченче урынны алды. Егетләр 16 медаль алып кайттылар, командадан 2 кеше дөнья чемпионатына сайлап алынды, ул быел Көньяк Кореяда узачак, 6 кеше Неапольдагы Универсиадага сайлап алынды.

Без су спорт төрләрен, аерым алганда, йөзүне үстерүгә зур игътибар бирәбез. Татарстан бүген илдә йөзү бассейннары саны буенча лидер. Татарстанда инде беренче ел гына түгел, «Йөзү буенча укыту»  программасы эшли, без аны Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы белән берлектә, халыкның суда була алуын һәм бу куркынычсыз булсын өчен, балаларны максималь колачлау өчен эшлибез», - дип ассызыклады министр.

Владимир Александрович шулай ук Казанда 2020 елгы йөзү буенча Россия чемпионатын уздыру мөмкинлеген дә әйтеп үтте:

«Киләсе елда Казанда әлеге стартны үткәрү турында сөйләшүләр алып барабыз. Бу, беренче чиратта, Мәскәүдә реконструкция өчен «Олимпия»бассейны ябылуга бәйле булачак. Без ТАССРның 100 еллыгын билгеләп үтәчәкбез һәм әлеге турнирны бәйрәм программасына кертергә телибез», - дип планнары белән уртаклашты министр.

Ул шулай ук зур суда йөзү буенча Россиянең киләсе чемпионаты Токиода Олимпия уеннарына сайлап алу мөмкинлеге булачагын билгеләп үтте:

«Конкуренция бик җитди булачак, әмма без аны курыкмыйбыз. Бүген йөзү җиңел атлетикадан соң дөньядагы иң күп медальле спорт төрләренең берсе булып тора. Мәскәүдә 42 комплект медаль уйнатылды. Татарстан йөзүчеләре яулаган 16 медаль бу бик җитди күрсәткеч, әмма безгә омтылырга урын бар.

Мин йөзү федерациясенә, спорт академиясенә рәхмәт белдерәм, ул да спортчыларны әзерләү чылбырында зур звено булып тора, тренерлар штабына, балалар белән эшләүче. Барыгызны да Россия чемпионаты тәмамлану, без күрсәткән нәтиҗәләр белән котлыйм. Алга таба да дөнья чемпионатында һәм Универсиадада йөзүчеләр өчен җан атачакбыз», - дип йомгаклады Владимир Леонов.

Россия чемпионаты нәтиҗәләре буенча Татарстан йөзүчеләре активында түбәндәге дисциплиналарда 16 медаль:

Александр Красных ирекле стиль белән 400 метрга йөзүдә алтын медаль яулады һәм быел июль аенда Кванджуда (Көньяк Корея) узачак 2019 елгы Су спорт төрләре буенча дөнья чемпионатына сайлап алу өчен нормативны үтәде. Ирекле стиль белән 200 метрга йөзүдә Красных бронза медаль яулады, әмма шулай ук бу дисциплинада дөнья чемпионатына сайлап алу нормативын да үтәде.

ТР җыелма командасының иң нәтиҗәле спортчысы Вероника Андрусенко булды. 400 метрга ирекле стиль белән йөзүдә Вероника «алтын» яулады һәм ил рекордын яңартты (4:06.01), ирекле стиль белән 200 метрга йөзүдә беренче булды, ә ирекле стиль белән йөз метрга йөзүдә көмеш медаль яулады – өч дисциплинада Вероника Су спорт төрләре буенча дөнья чемпионатына сайлап алу өчен нормативны үтәде.

Григорий Тарасевич берьюлы өч бронза медаль яулады – 50 метр, 100 метр һәм 200 метр аркада. Григорий узышларында Спортның су төрләре буенча дөнья чемпионатында катнашу өчен сайлап алу нормативын үтәде, ләкин өченче урынны алмагач, Неапольдагы җәйге Универсиадада катнашачагын әйтте.

Ирина Приходько активында «көмеш» һәм «бронза». Ике дисциплинада да Ирина Неапольдәге җәйге Универсиадада катнашу өчен сайлап алынды.

Егор Куимов баттерфляй белән 100 метрга йөзүдә икенче урынны алды һәм Универсиадага сайлап алу нормативын үтәде.

Эрнест Максумов Татарстан командасы копилкасына тагын бер бронза өстәде. Эрнест Универсиадага сайлап алу нормативын үтәде.

Эдуард Вәлихаметов 400 метрга комплекслы йөзүдә өченче булды.

Татарстан йөзүчеләре эстафеталарда тагын өч медаль яулады. Ир-атлар арасында 4х200 метрга ирекле стиль белән эстафетада Татарстан Республикасы командасы (Александр Красных, Григорий Тарасевич, Эрнест Максумов һәм Вячеслав Андрусенко) көмеш медальләр яулады. 4х100 метрлы катнаш кролле эстафетада Татарстан Республикасы командасы (Никита Королев, Олеся Корчагина, Алексей Мерзляков, Вероника Андрусенко) өченче урында тәмамлады. Ирләр арасында 4х100 метрлы катнаш эстафетада Татарстан җыелма командасы активында тагын бер бронза (Григорий Тарасевич, Егор Куимов, Вячеслав Мальковский, Никита Королев)