Татарстанда чаңгы базаларын төзү тәҗрибәсе Россиянең башка төбәкләрендә дә файдаланылачак

2019 елның 16 апреле, сишәмбе

Спорт объектларын төзү буенча Татарстан Республикасы тәҗрибәсе ил территориясендә гамәлгә кертеләчәк.

15 апрельдә массакүләм мәгълүмат чаралары вәкилләре белән очрашуда Татарстанда модульле чаңгы базаларын төзү буенча республика программасының дәвамы игълан ителде, шулай ук аны Россия Федерациясенең башка төбәкләрендә дә кертү турында игълан ителде.

Журналистлар алдында ТР Төзелеш, архитектура һәм ТКХ Министрлыгының төзелеш комплексын үстерү идарәсе башлыгы Динар Сагдатуллин һәм ТР Спорт министрлыгының спорт инфраструктурасын үстерү һәм программаларын тормышка ашыру бүлеге башлыгы Олег Кривцов чыгыш ясады.

«Татарстан Республикасы Президенты Р. Н. ярдәме белән Рөстәм Миңнеханов 2013 елдан Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләренең шәһәр һәм торак пунктларында универсаль спорт мәйданчыклары төзү буенча масштаблы проект башланды. 2017 елда Универсаль спорт мәйданчыклары төзү программасы хоккей тартмалары һәм блок модульле чаңгы базалары төзү проектлары белән тулыландырылды. 2017-2018 елларда 27 блок модульле чаңгы базасы төзелде», - дип билгеләп үтте үз чыгышында Динар Габбас улы.

Программа һәм аның үзенчәлекләре турында тулырак итеп Олег Кривцов сөйләде:

Җиһазлар, инвентарь һәм җиһазлар белән блоклы модульле чаңгы базаларын төзү Татарстан Республикасының чаңгы узышлары федерациясе тәкъдиме нигезендә универсаль спорт мәйданчыклары төзү программасына кертелгән һәм Министрлык тарафыннан мондый базаларны төзүгә ихтыяҗны анализлау максатында үткәрелә. Чаңгы базалары Исемлеге муниципаль берәмлекләрнең ихтыяҗларын исәпкә алып һәм Татарстан Республикасының чаңгы узышлары һәм биатлон федерациясе үткәргән рейтинг нәтиҗәләре буенча чаңгы спортын үстерү нәтиҗәләрен исәпкә алып төзелә.

Күрсәтмәлелек өчен: 2019 елда Баулы, Биектау, Яшел Үзән, Мамадыш, Менделеевск, Мөслим, Питрәч һәм Чистай муниципаль районнарында барлыкка киләчәк җиһазлар, инвентарь һәм җиһазлар белән 8 блок модульле чаңгы базасы төзү планлаштырыла. Шул ук вакытта, объектларда ихтыяҗ күп муниципалитетлар һәм гаризалар күбрәк. Шуны да билгеләп үтәргә кирәк, ел саен без мониторинг үткәрәбез, әлеге чаңгы базаларын эксплуатацияләү буенча кире элемтә алабыз һәм типик проектларга аерым төзәтмәләр кертергә тырышабыз», - дип билгеләп үтте Олег Владимирович.

Татарстан территориясендә төзелә торган модульле чаңгы базаларының үзенчәлеге-аларны спорт мәктәпләрендә тәрбияләнүчеләрнең уңайлы дәресләре өчен бүлмәләр һәм чаңгы массалы прокаты өчен бүлмәләр арасында бүлү. Нәкъ менә бу фактор, шулай ук объектның күп функцияле булуы һәм аның бөтенлеге проектның Татарстаннан читтә чыгуы сәбәпләренең берсенә әверелде:

«Блоклы модульле чаңгы базасы проекты ТР чаңгы узышлары федерациясе белән берлектә спортның бу төре үзенчәлеген исәпкә алу мөмкинлеге өчен, шулай ук балалар-яшүсмерләр спорт мәктәбен урнаштыру һәм халык арасында чаңгы шуу буенча массакүләм прокатка алу мөмкинлеге өчен эшләнде.

Әлеге чаңгы базаларын тәкъдир иткәннән соң, федераль коллегаларыбыз килә торган йомгаклау утырышларының берсендә Россия Федерациясе Спорт министрлыгы Безнең типик проектларны соратып алды һәм хәзер аларны үз программалары кысаларында тәкъдим ителә торган буларак куллана. Федераль ведомство аларны Россия Федерациясенең башка төбәкләре территориясендә балалар һәм яшүсмерләр спорт мәктәпләре, шулай ук спорт белән шөгыльләнүче халык тарафыннан бер үк вакытта файдалану өчен уңайлы объект итеп гамәлгә ашыру өчен тәкъдим итә. Проектның уңышлы булуы төбәкләрдәге коллегаларыбыз игътибарын үзенә җәлеп итте, алар үзләре белән кызыксындылар һәм әлеге объектларның типик проектларына карата үз запросларын безгә юлладылар», - дип билгеләп үтте Олег Владимирович.

Мәсәлән, типлаштырылган проектлар Пермь крае, Архангельск өлкәсе, Владимир өлкәсе, Оренбург өлкәсе, Томск өлкәсе, Магадан өлкәсе, Забайкальск крае, Ненец автономияле округы, Карелия Республикасы, Алтай крае, Кострома өлкәсе, Приморье крае тарафыннан җибәрелгән иде.

«Безнең мәгълүмат буенча, күп кенә төбәкләр әлеге проектны гамәлгә ашыру өчен чыганаклар эзли, йә аның нигезендә объектлар төзү программаларын формалаштыра», - дип йомгаклады спорт министрлыгы вәкиле.

Белешмә өчен:

Блоклы модульле чаңгы базалары балалар-яшүсмерләр спорт мәктәпләренә һәм чаңгы трассаларына якын урнашкан бер типик модульле биналардан гыйбарәт. Конструкциянең концептуаль карары гамәлдәге чаңгы трассалары базасында тулы кыйммәтле спорт корылмасы булдыру булып тора.

Спорт объектының мәйданы 100 кв.м. тәшкил итә һәм яңадан киенү, бәдрәфләр, душ бүлмәләре, тренер бүлмәләре, чаңгыны саклау һәм хезмәт күрсәтү өчен бүлмәләр, 100 комплект чаңгы экипировкасы, Кар чанасы һәм аны саклау өчен бина каралган.

Бер үк вакытта анда 30лап кеше булырга мөмкин. Бу күп функцияле объект, кар булмаган чорда йөгерү, велосипед һәм чаңгы шуу, шулай ук ГТО нормаларын тапшырганда кулланылырга мөмкин.

Блоклы модульле чаңгы базаларында чаңгы спорты төрләре буенча балалар-яшүсмерләр спорт мәктәпләренең җирле бүлекләре урнашкан, штат расписаниесе нигезендә дәресләр һәм тренировкалар үткәрелә.

Моннан тыш, базалар көн саен халыкның күпләп прокаты өчен ачык. Мәсәлән, кышкы чорда 1 чаңгы базасы аша уртача 2000 кеше уза, ә программаны тормышка ашыру ике ел эчендә чаңгы базалары аша якынча 50 000 кеше узды.