Казанда «Татарстан Республикасында допингка каршы тәэмин итү» семинары узды

2019 елның 18 апреле, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасының физкультура һәм спорт тармагы хезмәткәрләре алдында РУСАДА һәм РФ спорт министрлыгы вәкилләре чыгыш ясады.

18 апрельдә Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм академиясендә «Татарстан Республикасында допингка каршы тәэмин итү»темасына белем бирү семинары узды.

Чарада докладлар белән «РУСАДА» РАА генераль директоры урынбасары Маргарита Пахноцкая, «РУСАДА» РАА белем бирү программаларын гамәлгә ашыру бүлеге белгече Валерия Конова һәм Россия спорт министрлыгының фән һәм мәгариф департаментының допингка каршы тәэмин итү һәм ведомствоара хезмәттәшлек бүлеге башлыгы Вероника Логинова чыгыш ясады.

Вероника Логинова үз чыгышында Россия Федерациясе субъектларында, спортта допингка каршы көрәшкә юнәлдерелгән эшне оештыру, шулай ук бу мәсьәләдә башкарма хакимият органнарының җаваплылыгы турында сөйләде.

Маргарита Пахноцкая допингка каршы Агентлыкның спорт федерацияләре һәм төбәк спорт министрлыклары белән эшләү өлешендә «РУСАДА» эшчәнлеге белән якыннан таныштырды.

Валерия Конова РУСАДНЫҢ төбәкләр белән хезмәттәшлеге мисаллары һәм регионнарда эшне оештыру таләпләре турында сөйләде, шулай ук «допингка каршы кагыйдәләр«темасына доклад белән чыгыш ясады. Спортчы персоналының җаваплылыгы»дигән темага семинар узды.

Шулай ук спикерлар сорауларга җаваплар сессиясе дә үткәрделәр.

Семинарда спорт төрләре буенча төбәк федерацияләре вәкилләре, муниципаль спорт учреждениеләре җитәкчеләре, Идел буе спорт академиясе вәкилләре, Татарстан Республикасының җыелма спорт командаларының баш тренерлары, балалар-яшүсмерләр спорт мәктәпләре тренерлары һәм инструкторлары һәм ТР Физкультура һәм спорт тармагының башка хезмәткәрләре катнашты.

Чара ахырында «РУСАДА» РАА генераль директоры урынбасары Маргарита Пахноцкая узган очрашуның нәтиҗәле булуын билгеләп үтте:

«Әгәр алдагы көнне без тагын да стратегик очрашу уздырсак, аның кысаларында алдагы эш юнәлешләре турында фикер алыштык, җаваплы затларны бергәләп билгеләдек, әгәр дә шулай әйтергә мөмкин булса, бүген практик дәрес булды. Бу берничә сәгать эчендә без өч зур блокны сыйдырырга тырыштык – РУСАД эшчәнлеген гомуми күзәтүдән алып, регионнарның безнең белән хезмәттәшлек иткәндә булган мөмкинлекләренә кадәр.

Бу-киләчәктә системалы булырга тиешле чараларның берсе. Барысы да тиешле дәрәҗәдә оештырылган иде һәм биредә кешеләрнең еш кына тирән яңгырый торган сораулары бар, чөнки кешеләр бу тема белән кызыксыналар, аның өстендә эшлиләр һәм ул алар өчен бик мөһим һәм кызыклы. Бу безнең беренче шундый масштаблы очрашу, беренче коймак һәм ул бөтенләй төгәл түгел комом – без алды кире элемтә, без ишеттек сораулар, алар шат җавап бирергә. Без үсеш алырга тиешле юнәлешләрне күрәбез һәм бу җәһәттән безнең төбәкләр белән бу диалогны җайга сала алуыбыз бик мөһим», - дип билгеләп үтте Маргарита Андреевна.

Гомумән алганда, семинарда 100гә якын кеше катнашты.