Казанда Суга сикерү буенча Европа беренчелеге башланды

2019 елның 24 июне, дүшәмбе

24 июньдә Казанда Суга сикерү буенча Европа беренчелеге башланды. Су спорт төрләре сараенда узган ярышларда 23 илдән 150 дән артык катнашучы катнаша.

Турнирны ачу тантанасының мәртәбәле кунаклары-Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Ләйлә Фазлыева, Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов, Россия Суга сикерү федерациясе президенты Алексей Власенко, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министры, Татарстан Республикасы суга сикерү федерациясе президенты Дамир Фәттахов һәм башкалар.

Ләйлә Фазлыева ярышларда катнашучыларны Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов исеменнән сәламләде:

«Татарстан-спорт, ачык, бик кызыклы Республика. Мин сезгә бүгенге ярышларда шундый ук онытылмаслык җиңүләр телим. Алга, җиңүләргә», - диде ул.

Үз чиратында Алексей Власенко беренчелекне оештыру дәрәҗәсен билгеләп үтте:

«Мин Татарстанга чираттагы мәртәбә зур халыкара турнирлар уздырган өчен зур рәхмәт сүзләрен җиткерәсем килә, алар һәрвакыт иң югары дәрәҗәдә уза. Су спорт төрләре өчен башкарган эшләрегез өчен тагын бер кат рәхмәт сезгә», - диде ул.

Су спорт төрләре сараенда ярышлар 30 июньгә кадәр дәвам итәчәк. Европа беренчелеге программасына 3 метрлы трамплиннан индивидуаль һәм синхрон сикерүләр, 10 метрлы каланчадан һәм команда ярышлары керә.

Билет программасы

Ярышларга билетларны билет операторы сайтында онлайн-режимда сатып алырга мөмкин.

Турнир турында

2015 елның 9 октябрендә йөзү Европа Лигасы Бюросы утырышында Казанда 2019 елда Яшүсмерләр арасында суга сикерү буенча Европа беренчелеген үткәрү турында бердәм тавыш бирү карары кабул ителде. Элегрәк беренчелекне 2017 елда Берген (Норвегия) һәм Хельсинки (Финляндия) 2018 елда кабул иткән иде.

Турнир ел саен 2 яшь төркемендә үткәрелә: «А» категориясе – 16-18 яшь, «В» категориясе – 14-15 яшь.