Татарстанда әйдәп баручы спортчыларга түләүләр арттырылган

2019 елның 11 июле, пәнҗешәмбе

ТР Министрлар Кабинетының тиешле карары 10 июльдә басылып чыкты.

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының «Халыкара һәм Бөтенроссия спорт ярышларында югары спорт казанышлары өчен спортчыларга һәм тренерларга дәүләт ярдәме турында» 2018 ел, 20 февраль, 98 нче карарына үзгәрешләр кертү хакында  2018 ел, 10 июль, 564 нче карары» нигезендә, Татарстанда югары спорт казанышлары өчен республиканың әйдәп баручы спортчыларына айлык стипендияләр күләме арттырылды.

Тиешле түләүләр хисап чорында күрсәткән иң яхшы нәтиҗәләр өчен башкарыла. Шулай итеп, Россия беренчелегендә (яшьләр, яшүсмерләр), Россия Яшьләр Спартакиадасында һәм Россия беренчелегендә (14 яшьтән өлкәнрәк егетләр һәм кызлар), Россия укучылары Спартакиадасында күрсәтелгән югары спорт казанышлары өчен айлык стипендияләр күләме артты.

Алдагы күрсәткечләр белән чагыштырганда, үсеш 1,2 тапкырга арткан. Хәзер Россия беренчелегендә (14 яшьтән өлкәнрәк егетләр һәм кызлар) һәм Россия укучылары Спартакиадасында призлы урыннар өчен ай саен 6000 сум (I урын), 440 сум (II урын) һәм 30000 сум (III урын) күләмендә стипендия каралган.

Россия беренчелегендә (яшьләр, юниорлар) һәм Россия яшьләре спартакиадасында призлы урыннар өчен айлык стипендияләр күләме 12 000 сум (I урын), 9 000 сум (II урын) һәм 6000 сум (III урын) тәшкил итә.

Моннан тыш, Олимпия, Паралимпия һәм Сурдлимпия уеннары программасына кермәгән Олимпия, Паралимпия һәм Сурдлимпия спорт төрләре дисциплиналары буенча түләүләр күләме расланган стипендияләр күләменең 25% тан 50% ка кадәр арттырылган.

«2018 елда Татарстан Республикасы спорт министрлыгы эшчәнлегенең төп йомгаклары һәм 2019 елга бурычлар турында»  Министрлык коллегиясе утырышы барышында Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов тарафыннан югары спорт казанышлары өчен айлык стипендияләр һәм премияләр түләү мәсьәләсе күтәрелде.

Элегрәк ул вакытта ТР Министрлар Кабинеты карары белән 2010 елның гыйнварында ук билгеләнгән иде һәм шул вакыттан бирле яңадан каралмады, шуңа бәйле рәвештә аларның күләмен арттыру мәсьәләсе кискен торды.