Сәъди Исмаилов Неапольдагы Универсиадада икенче «бронза» яулады

2019 елның 11 июле, пәнҗешәмбе

11 июльдә 2019 елгы ХХХ Бөтендөнья җәйге универсиадасы кысаларында Өстәл теннисы буенча ярышлар тәмамланды. Соңгы көнне ир-атлар арасында шәхси разрядта бүләкләр уйнатылды. Әлеге турнир нәтиҗәләре буенча тарихта беренче тапкыр Россия спортчысы, Татарстан Республикасы вәкиле Сәъди Исмаилов «бронза» иясе булды.

Спортчы үзе студентлар Уеннарында чыгыш ясау нәтиҗәләрен шулай шәрехләде:

«Мин бу бронза медальгә бик шат – бик авыр булды, чөнки безнең спорт төрендә кытайлылар өстенлек итә. Мин ике «бронза» белән бик канәгать,хәтта бераз гаҗәпләнеп тә калдым. Чирек финалда көчле Кытай спортчысын отты, ләкин бүген, кызганычка каршы, аның ватандашына көч җитмәде. Бу Россия спортчыларының өстәл теннисында шәхси разрядта беренче медаль. Мин кечкенә тарих ясадым дип әйтергә була. Моңа кадәр россиялеләр шәхси разрядта медальләр яуламады, шуңа күрә мин бу Универсиада нәтиҗәләреннән бик канәгать», - дип сөйләде Исмаилов Татарстан Республикасы спорт министрлыгы матбугат хезмәте.

1/32 финал ярышларында Исмаилов италияле Алессандро Ди Марино – 4:0 исәбенә ышанычлы җиңү яулады. Ярышларның киләсе раундында татарстанлы Япониядән Юма Цубои көчлерәк булып чыкты – 4: 1. 1/8 финалда Саъди всухую Румын Михай Александр Маноле 4:0 исәбенә отты. Чирекфиналда Идел буе спорт академиясе студенты КХРдан Линсюань Кунны җиңде – 4: 2.

Финалга чыгу өчен матчта Исмаилов ир – атлар арасында ялгыз турнирның булачак җиңүчесе, кытайлы Цзыян Юю – 0:4 исәбенә оттырды һәм КХРның тагын бер вәкиле Чжу Линьфэн белән Мактау пьедесталының өченче баскычын бүлеште.

Сәъди Исмаилов медале Неапольдагы Универсиадада Татарстан Республикасы вәкилләре өчен 10 Медаль яулады. Безнең спортчылар активында барлыгы-2 алтын, 3 көмеш һәм 5 бронза. Исмаиловның үзе өчен бу инде икенче бүләк. Элегрәк ул Яна Носкова белән бергә микстта өстәл теннисы буенча ярышларда бронза медаль яулаган иде.