Питрәч районында яңа спорт мәйданчыгы ачылды

2019 елның 16 августы, җомга

16 август көнне Татар Тау Иле авылында яңа универсаль спорт мәйданчыгын ачу тантанасы булды. Чарада Татарстан Республикасында Кеше хокуклары буенча вәкаләтле вәкил Сәрия Сабурская, Татарстан Республикасы спорт министрлыгы урынбасары Алмаз Мингулов, Питрәч районы башлыгы Илһам Кашапов, «Татлизинг» дәүләт унитар предприятиесенең техник күзәтчелек бүлеге башлыгы Руслан Әһлиуллин катнашты.

Алар авыл халкы алдында котлау сүзләре белән чыгыш ясадылар һәм Тат. Ходяшево футбол командасына тапшырдылар.

«Бу урында бушлык булды, ә бүген без монда заманча, уңайлы һәм матур спорт мәйданчыгын ачабыз. Авыл яшьләре спорт белән актив шөгыльләнә. Ә спорт-ул сәламәт яшәү рәвеше һәм оешканлык, һәм, нәтиҗә буларак, уңышлы һәм бәхетле тормыш юлы. Сезне бу бәйрәм белән котлыйм һәм сезгә яхшы спорт нәтиҗәләре телим. Спортның бу авылда үсүе һәм аның белән бергә барлык авылдашларны да туганлык җепләре белән берләштерүче нык спорт рухы булуы бик мөһим», - дип котлады татходяшлыларны Питрәч районы башлыгы Илһам Кашапов.

«Безнең республика спорт өлкәсенә әверелә бара. Ел саен халыкара ярышлар һәм ярышлар башкалада гына түгел, республиканың күп кенә муниципаль берәмлекләрендә дә очраклы гына узмый. Болар барысы да Президентыбыз тарафыннан үз вакытында яңа спорт комплекслары-спорт заллары, бассейннар һәм менә шундый искиткеч спорт мәйданчыклары булдыру, ачу һәм төзү инициативасы хупланганга бәйле. Без спорт һәм физик культура үсешенә бик күп игътибар бирергә тырышабыз. Бүгенге көндә булган барлык балалар да спорт һәм физик культура өлкәсендә зур уңышларга ирешер дип ышанам», - дип ассызыклады Татарстан Республикасында Кеше хокуклары буенча вәкаләтле вәкил Сәрия Сабурская.

«Балаларга инде яңа кырда уйнарга түзми. Әлбәттә, авыл яшьләре өчен бу бик шатлыклы вакыйга. Бигрәк тә безнең «ТатХод» һәм «Ак Барс»футбол командалары өчен. Алар һәр кичне мәйданчыкка җыелырга ниятли, шуңа күрә бу спортчыларның һәм аларның җанатарларының яраткан урыннарының берсе булачак, һәм һич тә буш тормаячак», - дип билгеләп үтә авыл җирлеге башлыгы Геннадий Шаров.

ТР Спорт министры урынбасары Алмаз Мингулов билгеләп үткәнчә, Татарстанда Татарстан Республикасының барлык муниципаль берәмлекләрендә универсаль спорт мәйданчыклары төзү буенча республика программасын гамәлгә ашыру дәвам итә. 2019 елда төзелеш эшләрен тәмамлау нәтиҗәләре буенча аларның саны 990-тан артык объект тәшкил итәчәк.

Тантаналы кызыл тасманы кискәннән соң, Илһам Кашапов, Алмаз Мингулов һәм Сәрия Сабурская Питрәч һәм татар яшүсмерләр командалары арасында иптәшләрчә матчка старт бирделәр.

Яңа спорт объекты ясалма өслекле мини-футбол уйнау мәйданчыгыннан гыйбарәт һәм спорт зоналары коймасына, шулай ук тәүлекнең караңгы вакытында физкультура һәм спорт белән шөгыльләнү өчен ясалма яктырту җиһазларына ия. Объект инде республика программасы буенча төзелгән районда унөченче мәйданчык булды.

Спорт объекты Татарстан Республикасы шәһәрләрендә һәм торак пунктларында универсаль спорт мәйданчыклары төзү программасы кысаларында төзелгән һәм файдалануга тапшырылган. Әлеге масштаблы проект Татарстан Республикасы Президенты Р.Н.Миңнеханов ярдәме белән 2013 елдан гамәлгә ашырыла.

Барлыгы 2013 елдан 2018 елга кадәр Татарстан Республикасының барлык 45 муниципаль берәмлегендә 887 спорт мәйданчыгы төзелгән. 2019 елда программа ТАССР төзелүнең 100 еллыгын бәйрәм итү кысаларында гамәлгә ашырыла, ел дәвамында 105 универсаль спорт мәйданчыгын һәм 8 чаңгы базасын файдалануга тапшыру планлаштырыла.