Казан аквабайк буенча Россия чемпионаты кабул итә

2019 елның 26 августы, дүшәмбе

6-8 сентябрьдә Казанда Түбән Кабан күле акваториясендә «аквабайк»классында су-мотор спорты буенча Россия чемпионаты узачак. Ярышлар Россия сезонына йомгак ясаячак һәм спортчыларның халыкара чыгышларга әзерлеген тикшерәчәк. Татарстан башкаласындагы ярышлар-илнең су-мотор спортында төп вакыйга.

3 көнгә Россия аквабайкының башкаласы-Казан, Россиядә төп спорт үзәкләренең берсе. Татарстан башкаласына Россиянең барлык төбәкләреннән әйдәп баручы спортчылар киләчәк, анда аквабайк лаеклы рәвештә тәкъдим ителгән. Беренче чиратта, бу-эре елгалар һәм сусаклагычлар артериясе, шулай ук Балтыйк, Төньяк, Кара диңгезләренең Россия буйлары урнашкан төбәкләр. Чемпион исеме өчен илнең иң көчле 60 спортчысы, шул исәптән дөнья рейтингы лидерлары да көрәшәчәк.

«Чемпионат 2019 елгы Россия сезонын «аквабайк» дисциплинасында төгәлләп, рейтинг таблицасында иң көчлеләрне билгеләячәк. Халыкара дәрәҗәдә чыгыш ясаучы спортчылар өчен ярышлар шулай ук чираттагы тикшерү һәм халыкара чыгышлар алдыннан әзерлек булачак. Ел ахырына кадәр дөнья чемпионатының тагын 3 этабы (Кытай, Һиндстан һәм Берләшкән Гарәп Әмирлекләрендә) һәм Европа чемпионатының 1 этабы (Португалиядә) узачак», – дип билгеләп үтте чемпионатның төп оештыручысы, аквабайк буенча Россия чемпионы, фристайл-аквабайк буенча Россия җыелма командасы тренеры Михаил Ершов.

Россия аквабайкерларының исемнәрен илдән читтә яхшы беләләр инде. «Фристайл» дисциплинасында (трюкларны демонстрацияләү) Россия командасы – дөньяда иң көчле командаларның берсе. Казанда агымдагы дөнья чемпионатында ике этап нәтиҗәләре буенча өченче булган Сергей Чемезов (Мәскәү), быел Россия Кубогы иясе һәм агымдагы Россия рейтингы лидеры Арсений Матанцев (Мәскәү), 2019 елгы Европа чемпионатында икенче урынны саклап калган Александр Курамшин (Казан) чыгыш ясаячак.

«Казан бүген илнең спорт башкаласы булып тора: биредә зур ярышлар гына түгел, ә спортның күп төрләре дә актив үсеш ала. Аквабайк-искәрмә түгел. Әлмәттә Россиядә аквабайкның иң көчле өч мәктәбенең берсе урнашкан, ул соңгы елларда спортның бу төрендә күп кенә беренче сыйныф укучыларын тәрбияләгән. Без берничә тапкыр ил чемпионатын кабул иттек һәм бу мавыктыргыч спорт төренең Казанга әйләнеп кайтуына шатбыз. Хуш киләсез!» ,- дип шәрехли Татарстан Республикасының спорт министры Владимир Леонов.

Казанда Россия чемпионатында шулай ук ике тизлек дисциплинасында: «боҗра узышлары» (гомуми старт белән узышлар) һәм «слалом» (ике спортчы катнашында вакыт арасында узышлар) узачак. Заездларда ике төрле аквабайка катнаша: Runabout – утырып су мотоциклы һәм Ski division-су мотоциклы булмаса, утыргычлар. Биредә катнашучылар арасында шулай ук халыкара аренада үзләре турында белдергән спортчылар да бар: 2017 елда Европа чемпионаты пьедесталына петербурглылар Дмитрий Цуков (беренче урын) һәм Александр Кабатов (өченче урын) күтәрелде.

Чемпионат программасында шулай ук балалар арасында ярышлар да каралган. Барлыгы 13 комплект медаль уйнатылачак.

Ярышлар Түбән Кабан күле акваториясендә узачак. Биредә инде күп тапкырлар масштаблы спорт чаралары үткәрелгән. Иң әһәмиятлеләре арасында-2011 елда «Формула-1» су-мотор классында Дөнья чемпионаты этабы, 2019 елда «милли җилкән лигасы» этабы. Мәйданчык су спортының төрле төрләрендә иң югары дәрәҗәдәге ярышлар уздыру өчен кулай: киң акватория спортчылар өчен кызыклы һәм уңайлы дистанция тәкъдим итәргә мөмкинлек бирә, ә яр буеннан ярышларны тамашачыларга күзәтү уңайлы.

Спорт өлешеннән тыш, шәһәр халкы һәм Россия Чемпионаты кунаклары өчен киң күңел ачу программасы да каралган.

Шимбә көнне, 7 сентябрьдә, Габдулла Тукай мәйданында «фристайл» дисциплинасы ярышларында җиңүчеләрне бүләкләү тантанасы була, аны концерт программасы дәвам итәчәк. Кичәнең хедлайнерлары-Мәскәүнең танылган диджейлары DJ Fenix һәм DJ Sebastian, шулай ук сәхнәдә Doratti Казаннан кавер-төркем чыгыш ясаячак.

«Аквабайк буенча Россиянең иң зур ярышларын оештыручылар һәм бу спорт төрен илдә популярлаштыручылар буларак безнең өстенлекле бурыч-аның булу географиясен киңәйтү. Әйтик, узган ел без Геленджикада Россия чемпионатын беренче тапкыр уздырдык, ә быел аны Казан кабул итә. Татарстан Республикасы илдә зур ярышлар уздыруда үзенең алдынгы күрсәткечләре белән мәгълүм. Әлмәттә үк Россиядә аквабайкның иң көчле мәктәпләренең берсе урнашкан, ул күп кенә беренче сыйныф укучыларын тәрбияләгән», - дип шәрехли аквабайк буенча Россия чемпионатының оештыру комитеты рәисе Андрей Краснов.

«Космическая Одиссея»уникаль Төнге фристайл-шоу кичәнең кульминациясе булачак. Бу-гидрофлайда Россиянең иң көчле спортчылары катнашында судагы чын театр. Юкка гына утларда һәм музыкаль ярдәмгә спортчылар үзләренең маневрын, тәнгә ия булу техникасын һәм артистлыкны күрсәтәчәкләр. Чара 19.00 сәгатьтә башлана.

Ярышларны Татарстан Республикасы Хөкүмәте ярдәме белән «Russian Extreme Machine» коммуникация төркеме оештыра һәм продакшен-төркем оештыра. 2019 елгы аквабайк буенча Россия чемпионатының генераль партнеры булып Marathon Group инвестиция төркеме тора.

«Аквабайк-безгә үзенең драйвы һәм киеренкелеге белән тәэсир итә торган гаҗәеп тамаша спорт төре. Агымдагы елның Россия Кубогында Тверьда без көчле көндәшлек көрәшен күрдек, ләкин шул ук вакытта бердәмлек тә. Сезонның төп стартында оештыручыларга яңадан ярдәм итәргә шатбыз», – дип билгеләп үтте Marathon Group идарә рәисе Сергей Захаров.