Буа спорт мәктәбенә яңа боз салу машинасы куелды

2019 елның 17 октябре, пәнҗешәмбе

Спорт мәктәбендә яңа җиһазлар «Спорт – тормыш нормасы» федераль проектын тормышка ашыру кысаларында барлыкка килде.

«Демография» милли проектының «Спорт – тормыш нормасы» федераль проектын тормышка ашыру кысаларында Буа шәһәрендә боз катыру һәм җыештыру өчен яңа машина кайтартылды.

Бүгенге көндә җиһазлар спорт мәктәбе персоналы тарафыннан актив кулланыла инде.

Буа шәһәренең «Арктика» боз сараенда урнашкан «Арктика» спорт мәктәбенә (Буа ш.) яңа боз катыру машинасы куелды, анда соңгы вакытка кадәр 1986 елда чыккан боз катыру комбайны эшләде. Хәзер биредә Канада җитештерүчесеннән «Olympia Millennium H» боз тоту машинасы, шулай ук машинаның пычагын тоту өчен яңа станок эшләячәк.

Бүгенге көндә Хоккей-Татарстан Республикасында иң популяр спорт төрләренең берсе. «Арктика» боз сарае базасында шул ук исемдәге спорт мәктәбе урнашкан Буа муниципаль районы да искәрмә түгел. Анда 350гә якын Яшь фигурист һәм хоккейчы шөгыльләнә, соңгылары күбрәк. Хоккейчылар өчен сайлап алу мөмкинлеге күп яшьтәге кешеләр бар – спорт мәктәбенә 4 яшьтән, ә иң өлкән тәрбияләнүчеләргә 15-16 яшьлекләр килә.

«Демография» милли проектының «Спорт-тормыш нормасы» федераль проектын тормышка ашыру кысаларында Татарстан Республикасында спорт мәктәпләренә хоккей җиһазлары комплекты китерелә.

«Демография» илкүләм проектының «Спорт — тормыш нормасы» федераль проекты сәламәт яшәү рәвеше алып баручы гражданнар өлешен, шулай ук Россия Федерациясендә физик культура һәм спорт белән даими шөгыльләнүче гражданнар өлешен 55% ка кадәр арттыруны күздә тота.