Раил Нургалиев һәм Муса Галләмов быелгы «Манзара» тантанасында аерым көрәш уздырачак

2020 елның 13 гыйнвары, дүшәмбе

2020 елның 18 гыйнварында Татарстан башкаласында Казан дәүләт циркы аренасында (Меңьеллык мәйданы, 2 йорт) ел саен үткәрелә торган «Манзара» спорт-музыкаль премиясе узачак.

Бүген «Татар-информ» мәгълүмат агентлыгы базасында «Манзара» өченче спорт-музыка премиясен уздыруга багышланган матбугат конференциясе узды. Матбугат конференциясендә спикерлар булып Татарстан Республикасы спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов, «Манзара» проектының продюсеры, җитәкчесе Айдар Шәймәрданов, көрәш буенча күп тапкырлар Россия чемпионы, «Манзара» премиясе иясе Раил Нургалиев, көрәш буенча күп тапкырлар Россия чемпионы, 2019 елда «Манзара» премиясе иясе Муса Галләмов һәм ярышларның баш хөкемдары Фәрит Шәйхетдинов чыгыш ясады.

Традицион проектның яңалыклары турында ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов сөйләде:

«Манзара» спорт-музыкаль премиясе өченче тапкыр көрәш белән берлектә үткәрелә. Безнең көрәшчеләребез үзләрен зур аренада күрсәтә алсыннар, күп кенә малайлар өчен кумир булсыннар иде. Без милли көрәшнең күп гасырлык традицияләре һәм тарихы булган дуслары һәм гаиләләре белән ярдәм итүенә барабыз. Шуңа күрә без тамашачылар өчен бүләкләр уйнаттык, килүчеләр көрәш һәм артистларның чыгышы белән генә канәгатьләнеп калмыйча, призлар белән өйләренә кайтып китә алсыннар иде. Быел 2018 һәм 2019 елларда иң көчле көрәшчеләр арасында аерым көрәш булачак. Финал алдыннан Раил Нургалиев һәм Муса Галләмов аерым приз фонды белән аерым көрәш алып барачаклар», - дип сөйләде журналистларга Хәлил Хәмит улы.

«Манзара» – мәдәният һәм спорт чатында традицион проект, ул көрәш буенча ярышларны, шулай ук татар эстрадасы артистларының тере чыгышлары белән концерт тамашасын үз эченә ала.

Башта «Манзара» коммерция проекты буларак барлыкка килде, артистлар гына чыгыш ясады. Вакытлар узу белән кешеләр геройларны оныта башладылар. Менә шул максат белән заманча спорт-музыкаль премия барлыкка килде дә инде», - дип сөйләде «Манзара» премиясе директоры Айдар Шәймәрданов.

Быел премия инде өченче тапкыр үткәрелә һәм янә келәмгә көрәшнең иң көчле вәкилләрен җыячак.

Иҗади чыгышлар белән спорт ярышларын берләштерүче тамаша форматы тамашачылар өчен бик кызыклы. Премиянең максаты-шундый якты һәм истә калырлык вакыйгалар аша Татарстан Республикасында һәм аннан читтә көрәшне үстерүгә һәм популярлаштыруга ярдәм итү.

2019 елда премия географиясен киңәйтә – анда Казахстаннан, Таҗикстаннан, Үзбәкстаннан, Молдавиядән иң яхшы көрәшчеләр катнашты. Яңалыклар тамашачыларны 2020 елда да көтә-оештыручылар ел саен программаны шоу һәм форматын яңарталар. Цирк аренасында беренче тапкыр сумо көрәшчеләре катнашачак.

2019 елгы Татарстан Сабантуйларының абсолют батырлары һәм иң яхшы спортчылар оештыручыларның махсус чакыруы буенча «Манзара – 2020» чемпион поясы өчен 130 килограммга кадәр авырлык категориясендә көрәшәчәк. Коллегия карары буенча 2018-2019 елларда иң югары балл җыйган сигез иң яхшы көрәшче автомат рәвештә финалга үтә һәм сайлап алу этабында катнаша.

Иганәчеләр ярышларында дөнья чемпионы Ренат Кәлимуллин һәм дөнья Кубогы җиңүчесе Булат Мусин көч сынашачак.

Шоуның яңалыгы-Теләче егете Раил Нургалиев һәм Марий Элдан Муса Галләмов арасында (2019 ел) чемпион поясы ияләре арасында ярыш. Көрәшчеләр күп тапкырлар дөнья чемпионнары, аларның медальләре һәм алтын медальләре күп.

Моннан тыш, тамашачыларны сатып алынган билетлар буенча автомобиль уйнату да көтә, ә артистларның матур чыгышлары сәнгатькә бәя бирүчеләрне дә битараф калдырмаячак.

Чараның программасы:

13: 00 – «Манзара» шоу-программасының рәсми ачылышы»;

14: 00-15: 30-спортчыларның финалга чыгу һәм эстрада артистлары чыгышы өчен ярышлары;

15:30-16:00 – тәнәфес;

16:00-17:30-Сабантуйның иң яхшы батырларының финал ярышлары, спонсорлык һәм рейтинг ярышлары, концерт программасы;

17:30-18:00-финалистларны бүләкләү;

18:00-19:00 - Автомобиль уйнату һәм җиңүчене игълан итү;