Питрәчтә яңа универсаль спорт залы ачылды

2020 елның 13 феврале, пәнҗешәмбе

13 февраль көнне Питрәч районында «Мишә»универсаль спорт залын ачу тантанасы булды. Анда Татарстан Республикасы Президенты Аппараты Җитәкчесе Әсгать Сәфәров, Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов, Питрәч муниципаль районы башлыгы Илһам Кашапов һәм башка мөхтәрәм кунаклар катнашты.

Алар питрәчлеләрне яңа объект барлыкка килү белән котладылар һәм аның халык арасында популярлык казаначагына ышаныч белдерделәр.

Комплекста баскетбол, волейбол, кул көрәше һәм башка спорт төрләре белән шөгыльләнү өчен бүлмәләр бар. Беренче катта спорт һәм тренажер залы, икенче катта Бокс һәм көрәш белән шөгыльләнү залы урнашкан. Комплекс мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр өчен уңайлы киенү-чишенү бүлмәләре белән җиһазландырылган.

«Мишә» спорт комплексы спорт универсаль залларын төзү буенча республика программасы кысаларында төзелде.

Ел саен Питрәч муниципаль районы территориясендә яңа спорт объектлары төзелә. Мәсәлән, 7 ел эчендә 9 универсаль спорт мәйданчыгы ачылды. 2018 елда заманча «Сула»йөзү бассейны ачылды. Быел Питрәч авылында чаңгы базасы эшли башлады.

Спорт корылмаларын төзү һәм ремонтлау – «Демография» милли проектының «Спорт-тормыш нормасы»федераль проектын гамәлгә ашыру кысаларында Татарстан Республикасында гамәлгә ашырыла торган бурычларның берсе. Ул сәламәт яшәү рәвеше алып баручы гражданнарның өлешен, шулай ук физик культура һәм спорт белән даими шөгыльләнүче гражданнарның Россия Федерациясендә 55% ка кадәр арттыруны күздә тота.

Әлеге күрсәткеч халыкны мотивацияләү системасын булдыру, барлык дәрәҗәләрдә һәм корпоратив мохиттә спорт-массакүләм эшен активлаштыру, спорт резервын әзерләү һәм спорт инфраструктурасын үстерү юлы белән ирешеләчәк.

Россиянең милли проектларын билгеләүче һәм раслаучы «2024 елга кадәрге чорга Россия Федерациясе үсешенең милли максатлары һәм стратегик бурычлары турында» тиешле указга Россия Президенты Владимир Путин 2018 елның 7 маенда кул куйды.