Татарстанда герой-шагыйрь Муса Җәлил истәлегенә көрәш турниры башланды

2020 елның 14 феврале, җомга

Бүген Биектау муниципаль районының «Биектау» спорт комплексы базасында (Үзәк ур., 11А) герой-шагыйрь Муса Җәлил истәлегенә көрәш буенча ачык республика ярышларына старт бирелде. Ярышлар традицион булып тора һәм «Ватаным Татарстан» республика газетасы тарафыннан гамәлгә куелган.

Ачылу тантанасында ТР Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Марат Әхмәтов, ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов, ТР Биектау районы башлыгы Рөстәм Кәлимуллин, Россия Көрәш федерациясе вице-президенты Раил Ногуманов, ветераннар һәм милли көрәшне яратучылар һәм башка мәртәбәле кунаклар катнашты.

Турнирда катнашучыларны һәм кунакларны Биектау районы башлыгы Рөстәм Кәлимуллин сәламләде:

«Бу ярышларга килүегез өчен барыгызга да зур рәхмәт. Безнең районга да бу турнирга нәкъ менә сез ярдәм итәсез. Көрәшчеләргә матур сугышлар, имгәнүләр күрсәтүләрен телим. Сез бүген барлык җиңүчеләр, сезгә сәламәтлек һәм уңышлар телим», - диде Рөстәм Галиулла улы.

ТР Дәүләт Советы Рәисе урынбасары, ТР Дәүләт Советы депутаты, ТР Көрәш федерациясе президиумы рәисе Марат Әхмәтов ярышларны ачу белән котлады:

«Сезне чын күңелдән турнир башлану белән котлыйм. Без бүген сезнең белән герой-шагыйрь Муса Җәлил хөрмәтенә шундый әһәмиятле ярышларны ачабыз.  Бүген биредә күп санлы сугышларда тамашачыларның мәхәббәтен яулаган, татар халкының көчен һәм рухын күрсәткән милли көрәш легендалары бар.

Турнирга нигез салучыларга – «Ватаным Татарстан» газетасына, традицияләрне онытмаулары һәм бу ярышларны елдан-ел оештырулары өчен рәхмәт белдерәм. Барыгызга да уңышлар телим!»,- диде Марат Готыф улы.

Сәламләү сүзләреннән соң Татарстан Республикасының Көрәш Федерациясе узып баручы елга йомгак ясады һәм Татарстан Республикасы Көрәш федерациясенең Мактау грамоталары һәм кыйммәтле призлары белән бүләкләнде.

2020 елда ярышлар 57 нче тапкыр уза, ә Биектау районы әлеге турнирны өченче тапкыр уздыру хокукын алды. Элегрәк «Биектау» турнирны 2016 һәм 2018 елларда кабул иткән иде.

Ярышларда Татарстан Республикасы шәһәрләре һәм районнарыннан 45 команда, шулай ук Башкортостан, Марий Эл һәм Чуваш Республикасы командалары катнаша. Алар 60 кг, 65 кг, 70 кг, 75 кг, 80 кг, 85 кг, 85 кг, 90 кг, 100 кг, 130 кг һәм 130 кг.нан артык авырлык категорияләрендә җиңүчеләрне билгеләячәк.

Белешмә өчен:

Командалар арасында рекордны республиканың Балтач муниципаль районы көрәшчеләре яулады. 10 җиңүче – Яр Чаллы ш., 6 команда – Әлмәт ш., 5 команда – Түбән Кама ш., 3 урын-Зәй муниципаль районы командасы.

Шәхси рекордны Чаллыдан Айрат Гыйлаев алды – ул 12 тапкыр үз үлчәү категориясендә иң көчлесе булды. Балтачтан Айдар Хәйретдинов 10 турнирда җиңү яулады, Әлмәттән Ильяс Галимов һәм Балык Бистәсе районыннан Илнар Әхмәтҗанов исәбендә-9. Раил Нургалиев исәбендә сигез Җиңү.

Ярышлар программасы

14 февральдә 9: 00 дән 18: 00 гә кадәр беренчел ярышлар уза. Шимбә көнне, 15 февральдә 9: 00-11: 00 – Беренчел көрәшләрнең дәвамы, 11:00 – ярымфинал һәм финал ярышлары, 13:00-14:00-концерт программасы һәм нәтиҗәләр ясау, җиңүчеләрне бүләкләү, призерларны бүләкләү һәм турнирны ябу.