Татарстанның спорт министрлыгы COVID-19 таралуын булдырмау буенча чаралар кертә

2020 елның 19 марты, пәнҗешәмбе

Халыкның санитар-эпидемиологик иминлеген тәэмин итү һәм яңа коронавирус йогышы (COVID-19) таралуны кисәтү максатларында Татарстан Республикасы территориясендә спорт чараларын үткәрүгә бәйле кайбер чикләүләр кертелә.

Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов «Татарстан Республикасы территориясендә яңа коронавирус йогышын (COVID-19) кисәтү шартларында физкультура-спорт эшчәнлеген оештыру турында»боерыкка кул куйды.

Боерык нигезендә, 2020 елның 19 мартыннан Татарстан Республикасы спорт резервын әзерләүне гамәлгә ашыручы физкультура спорт учреждениеләре барлык категорияләрдәге учреждениеләргә баруны туктатып тора, шул исәптән балалар һәм өлкәннәр белән күнегүләр һәм секция шөгыльләрен туктатып тора.

Шулай ук 2020 елның 19 мартыннан Татарстан Республикасы территориясендә халыкара, бөтенроссия һәм республика массакүләм спорт чараларын уздыру аерым күрсәтмәгә кадәр күчерелә.

«Россия спорт министрлыгы рекомендацияләренә таянып, шулай ук Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Санитария-эпидемияләргә каршы комиссиясе карары нигезендә Министрлык республика территориясендә яңа коронавирус инфекциясе таралуны кисәтү буенча чаралар күрә.

Алар, беренче чиратта, барлык массакүләм спорт чараларын күчерүгә, шулай ук тренировкалар процессын туктатып торуга һәм Татарстанның спорт объектларында булуга кагыла.

Һичшиксез, бу мәҗбүри чара, әмма хәзерге шартларда ул кирәк. Бүгенге көндә министрлык һәм республика Хөкүмәте эшенең өстенлеге-коронавирус таралуга юл куймау, безнең халыкның иминлеген һәм сәламәтлеген саклау. Без, беренче чиратта, милләтнең сәламәтлеге өчен чыгыш ясыйбыз һәм санитар-эпидемиологик хәлне исәпкә алып, барлык чараларны вакытлыча туктатып тору һәм күчерү карарын кирәкле дип саныйбыз.

Без тренерларга һәм спортчыларга спорт әзерлеге буенча шәхси планнар буенча онлайн-режимда хезмәттәшлек итәргә мөмкинлек бирәбез, ә барлык белгечләргә бу чорда спорт әзерлеге планнарын алга таба камилләштерү буенча көчәйтелгән методик эш алып барырга тәкъдим иттеләр.

Күрсәтелгән чараларны исәпкә алып, тренировкалар процессын өй шартларында дәвам итәргә мөмкин дип ышанабыз. Ә спортны камилләштерү һәм югары спорт осталыгы этапларында спортчылар өчен – объектта санитар-гигиена шартларын үтәү, ата – аналарга рөхсәт итү һәм спорт корылмаларында-федерацияне Килештерү. Бары тик ата-аналар ризалыгы, тиешле федерацияләр килештерелеп һәм санитар-гигиена нормаларын үтәгәндә генә спортчыларның спорт объектлары базасында шәхси тренировкаларда катнашуы мәсьәләсе хәл ителәчәк.

Спорт объектларын вакытлыча ябу турында да сүз бармый, алар үз эшләрен дәвам итәчәк. Өстәвенә, бу чорда, әйтик, боз сарайлары һәм бассейннары өчен ел саен мәҗбүри профилактик һәм ремонт эшләре үткәрү мөмкинлеге дә барлыкка килә.

Татарстанның спорт җәмәгатьчелегенә һәм барлык физкультура һәм спорт сөючеләргә әлеге чараларга аңлап карауларын сорыйбыз. Безнең халык өчен куркынычын минимумга җиткерү өчен кулдан килгәннең барысын да эшләргә кирәк. Паник кәефләргә бирешмәгез, шәхси гигиена кагыйдәләренә иярегез, туганнарыгыз һәм якыннарыгыз турында кайгыртыгыз», - дип аңлатты ТР Спорт министры Владимир Леонов.

Моннан тыш, Татарстан Республикасы спорт министрлыгы Татарстан Республикасы Муниципаль берәмлекләре башлыкларына 2020 елның 19 мартыннан Муниципаль массакүләм спорт чараларын үткәрүне аерым күрсәтмәгә кадәр күчерергә, барлык категорияләрдәге гражданнарның муниципаль спорт учреждениеләренә баруын гамәлдән чыгарырга, шул исәптән балалар һәм өлкәннәр белән күнегүләрне һәм секция дәресләрен туктатырга тәкъдим итә.

«Татарстан Республикасы территориясендә яңа коронавирус йогышын (COVID-19) кисәтү шартларында физкультура-спорт эшчәнлеген оештыру турында» боерыгы һәм Министрлык беркетмәсе, шулай ук барлык кирәкле белешмәлекләр белән ведомство сайтының махсус бүлегендә танышырга мөмкин http://minsport.tatarstan.ru/rus/operativnaya-informatsiya-o-merah-po.htm