«Приволжанка» спорт мәктәбенең 500 тәрбияләнүчесе ерак арага күчте

2020 елның 28 марты, шимбә

Татарстан Республикасында халыкның санитар-эпидемиологик иминлеген тәэмин итү һәм яңа коронавирус йогышы таралуны кисәтү максатларында спорт чаралары күчерелде һәм спорт объектларында булу вакытлыча чикләнде, ә спортчылар тренерлар белән аралашуның ерак режимына күчәләр.

Тренерларга һәм спортчыларга спорт әзерлегенең индивидуаль планнары буенча онлайн-режимда хезмәттәшлек итү мөмкинлеге тәкъдим ителде һәм берничә спорт мәктәбе «ерактан»да эшли башлады инде. Шулай итеп, «Приволжанка» Олимпия резервы спорт мәктәбе тренерлары үз тәрбияләнүчеләре белән, спортчыларның физик формасын саклау өчен махсус күнегүләр комплексларыннан файдаланып, онлайн режимда күнегүләр үткәрә, шул исәптән, сәламәтлекне һәм иммунитетны ныгыту максатларында да, бу хәзерге вакытта бик актуаль.

«Приволжанка» тренерлары ZOOM платформасы ярдәмендә онлайн-тренировкаларны турыдан-туры трансляцияләү юлы белән көн саен үз гимнасткалары белән эш алып баралар. Шулай ук тренерлар бу форматта башка вазыйфаи функцияләр дә башкара: документларны электрон рәвештә тутыру, узган ярышларда спортчыларның чыгышларына мониторинг, фәнни-методик эш һәм тренировка эшен планлаштыру.

Мондый хезмәттәшлек форматы мәктәп спорт объектларына – Казанда территориаль булмаган мәктәп тәрбияләнүчеләре өчен чикләүләр керткәнче үк гамәлдә иде, чөнки онлайнга күчү тренер-укытучылар составы өчен ачык түгел иде. Моннан тыш, нәкъ менә «Приволжанка» үрнәгенә ияреп, Казанның кайбер башка спорт мәктәпләре, әйтик, элек мондый ихтыяҗга юлыкмаган «Ак Бүре» АКШ хәзер ерак арада бәйләнеш режимына күчә.

Тренерларның һәм спортчыларның үзара хезмәттәшлеген мәктәп директоры урынбасары Динара Сафина координацияли. «Онлайн»ның стандарт тренировкасы ике өлешкә бүленгән – хәрәкәтләр координациясен үстерүче хореография һәм терәк-хәрәкәт аппаратын ныгытучы гимнастика.

Үз тренерлары белән эшләүнең мондый формасы балалар өчен яңа һәм кызыклы булып чыкты. Ул уңай эмоцияләр тудыра, спортчының гына түгел, ә ата-аналарның да стресс киеренкелеген киметә, чөнки балаларының формасын, сәламәтлеген саклый һәм тренировкалар процессын яңартканнан соң тулы канлы күнегүләрне дәвам итә алачагына ышаныч барлыкка килә.