Казанда «ГТО чикләрсез» фестивале узды

2019 елның 19 октябре, шимбә

Фестиваль 140лап катнашучы җыйды.

Бүген Казанда Үзәк стадионның футбол-җиңел атлетика манежында сәламәтлекләре буенча мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр өчен «ГТО чикләрсез» спорт фестивале узды.

Фестиваль 140лап катнашучыны җыйды, анда сәламәтлекләре буенча мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр өчен ГТО нормалары беренче тапкыр рәсми кабул ителде.

Чарага шулай ук Татарстан Республикасы спорт министры урынбасары Айрат Әхмәров, Казан Башкарма комитетының спорт проектларын гамәлгә ашыру бүлеге башлыгы Роман Ивачев, Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгының инвалидлар белән эшләү бүлеге башлыгы урынбасары Дарина Бәдретдинова һәм башкалар да кушылды.

Быелгы фестиваль-уникаль спорт чарасы, анда төрле инвалидлык формалары булган кешеләр «Хезмәткә һәм оборонага әзер» Бөтенроссия физкультура-спорт комплексына керүче сынауларда үз көчләрен сынап караячак. Мондый чаралар шулай ук Россиянең җиде төбәгендә узды, аларда 1,5 меңнән артык кеше катнашты.

Бүген фестивальдә сәламәтлекләре буенча мөмкинлекләре чикләнгән кешеләрне ГТО комплексының җайлаштырылган сынаулары көтте: протезларда йөгерү, коляскаларда узышу, яткан урыннан күтәрелү, Чаллы йөгерүе, максатка туп ташлау, каршылыклар полосасы һәм башкалар. Моннан тыш, барлык теләүчеләр дә классик вариантта һәм коляскаларда, фехтование, бочче, коляскаларда баскетбол буенча мастер-классларда катнаша алдылар.

Моннан тыш, биредә инклюзив мәйданчык оештырдык, анда терәк-хәрәкәт аппаратына зыян килгән кешеләрнең көндәлек тормышка җайлашуын сынап карарга мөмкин иде.

Инвалидлыгы булган кешеләр өчен физик культураны үстерү буенча «ГТО чикләрсез – инклюзив спорт хәрәкәте» Бөтенроссия проектын Президент грантлары фонды ярдәме белән мөмкинлекләре чикләнгән кешеләргә ярдәм итү фонды гамәлгә ашыра.