Казанда 2022 елда Махсус Олимпиаданың Бөтендөнья кышкы уеннары узачак

2020 елның 29 июне, дүшәмбе

Казан 2022 елда Бөтендөнья кышкы Уеннарын үткәрү хокукын алды.

Шәһәр Бөтендөнья кышкы уеннары программасын тәшкил итүче 7 спорт төре буенча ярышлар уздыру өчен яхшы әзерләнгән: тау чаңгысы спорты, Сноуборд, флорбол, чаңгы ярышлары, фигуралы шуу, шорт-трек һәм кар чаналарында йөгерү. Проект Россия һәм Татарстан Республикасы Хөкүмәте тарафыннан хупланачак.

Бөтендөнья кышкы Олимпия уеннары-акыл үзенчәлекләре булган кешеләр өчен чын-чынлап инклюзив дөнья булдыруга юнәлтелгән иң дәрәҗәле спорт чараларының берсе. Бөтендөнья уеннары шулай ук спортчылар өчен Сәламәтлек саклау, мәгариф һәм лидерлык өлкәсендә махсус олимпия хәрәкәте өчен мөһим платформа тәэмин итә.

Махсус Олимпиада Россиядә яшәүче үсеш үзенчәлекләре булган якынча өч миллион кешегә социаль адаптация өчен өстәмә мөмкинлекләр булдырырга ярдәм итәчәк.

"Әлеге дәрәҗәле һәм бик мөһим чараны уздыру безгә Россиягә һәм дөньяга интеллектуаль үсеш үзенчәлекләре булган кешеләрнең иң югары спорт дәрәҗәсендә ярыша алуларын, ә безнең хәрәкәт – көчле спорт оешмасы гына түгел, ә инклюзив дөньяга омтылуда лидер булуын күрсәтү мөмкинлеге бирә", - дип шәрехләде Россиядә Махсус Олимпиада президенты Ольга Слуцкер.

Бөтендөнья кышкы Олимпиадада 108 илдән 2000 спортчы һәм юнифайд-партнер (интеллектуаль үсеш үзенчәлекләреннән башка) катнашачак. Аларга шулай ук 3000 гә якын волонтер һәм 4000 мактаулы кунак һәм аларның гаилә әгъзалары да кушылачак.

«Республика һәрвакыт безгә ышанган чараларны оештыруга зур җаваплылык белән якын килә, һәм 2022 елда Бөтендөнья кышкы Олимпия уеннары искәрмә түгел, - диде Рөстәм Миңнеханов, Татарстан Республикасы Президенты.

Махсус Олимпия уеннарын үткәрү турында тулырак мәгълүматны түбәндәге адрес буенча белергә мөмкин www.SpecialOlympics.org