Татарстанда ТР буенча ЭЭМ министрының XV кубогы башланды

2020 елның 17 ноябре, сишәмбе

Бүген Татарстан башкаласында хокук саклау органнары ветераннары арасында Татарстан Республикасы буенча Эчке эшләр министры Кубогына XV Бөтенроссия волейбол турниры башланды. Турнир чирек гасыр дәвамында ведомство һәм Динамо җәмгыятен җитәкләгән милиция генерал-лейтенанты Салих Япеев истәлегенә багышланган.

Аның максаты-волейболны популярлаштыру, ветераннар спортын физик культура-спорт җәмгыяте традицияләренең берсе буларак яклау, сәламәт яшәү рәвешен пропагандалау, Россия регионнарының хокук саклау органнары арасында дустанә элемтәләрне ныгыту.

15 ел элек турнирның инициаторы булып, ул вакытта республиканың эчке эшләр министрлыгын җитәкләгән Татарстан «Динамо» сы рәисе Әсгать Сәфәров чыгыш ясады. Шул вакыттан бирле Казанның Динамо мәйданчыкларында волейбол бәйгеләрендә ел саен 6дан 23 команда катнаша, алар күбрәк төбәк һәм округларны колачлый. Узган ел, Таҗикстан командасы катнашында, турнир Халыкара статус алды. Быелгы ярышларда, катлаулы эпидемиологик хәлгә бәйле рәвештә, бары тик 6 команда – Ульяновск, Калуга, Удмуртия, Самара, шулай ук Казан һәм Яр Чаллы Динамо коллективлары катнашачак

Министр кубогын уздыру тарихында бер тапкыр чемпион титулын Оренбург өлкәсе, Россия ФСБ («Отдушина»), «Динамо» (Яр Чаллы) командалары, ә Татарстанның «Динамо-ЭЭМ» командасы 11 тапкыр чемпионнар титулын яулады.

Бүген волейболчыларны һәм җанатарларны ачу парадында Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов һәм Татарстан Республикасы «Динамо» физкультура-спорт җәмгыяте рәисенең беренче урынбасары Салават Гайсин сәламләделәр. «Мин сезне безнең шәһәрдә министр кубогы турнирында сәламләвемә шатмын. Әйе, кызганычка каршы, быел безнең юбилей ярышлары, асылда, кискен рәвештә уза, моның сәбәбе – пандемия. Барыгызга да рәхмәт сезгә, - дип мөмкинлек тапкан. Һәм безнең турнир да булачак! Шуңа күрә министр кубогы дәвам итә. Барыгызга да сәламәтлек һәм уңышлар телим», - дип мөрәҗәгать итте волейболчыларга Владимир Леонов.

«Кадерле дуслар! Нәкъ шулай мин сезгә мөрәҗәгать итәргә рөхсәт итәм. Чөнки без барыбыз да турнирыбыз - министр кубогы ярдәмендә якыннарга әйләндек,-диде Салават Гайсин, спортчылар-хезмәттәшләре алдында чыгыш ясаганда. - Ул безне берләштерде. 15 ел эчендә турнирның географиясе үсте, дуслар саны күбәйде. Бу бик куанычлы хәл. Безнең турнир сезнең хәтерегездә якты хатирәләр булып калсын. Сезнең күбегез Казанда инде берничә тапкыр булган, аның матурлыгын күргән. Әмма безнең шәһәр үсә һәм көннән-көн матурая бара. Шуңа күрә бу юлы да бездә нәрсә карарга һәм нәрсә карарга кирәк. Ә матчларда, әлбәттә, барыгызга да җиңүләр телим. Иң көчлеләр җиңсен».

Мактаулы кунаклар арасында Федераль суд приставлары хезмәтенең ТР буенча идарәсе башлыгы урынбасары Андрей Михайлов, Җәзаларны үтәтү федераль хезмәтенең ТР буенча идарәсе башлыгы урынбасары Илгиз Фәхриев, ТР буенча Эчке эшләр министрлыгының Һөнәри әзерлек бүлеге башлыгы Наил Җәббаров, академик ишү буенча атказанган спорт мастеры Александр Плюшкин, волейбол буенча Россиянең атказанган тренеры Ришат Гыйлаҗетдинов, «Динамо» төбәк оешмалары рәисләре урынбасарлары Владимир Борисов (Калуга), Дмитрий Волков (Ульяновск) һәм Олег Лукоянов (Самара) бар иде.

Ярышлар «Динамо»спорт комплексының уен залында узачак. Командалар әйләнеш системасы буенча медальләр уйнатачаклар. Очрашулар 10.00 сәгатьтән 14.00 сәгатькә кадәр узачак. Йомгаклау уеннары 20 ноябрьдә, 09.00 сәгатьтән 11.00 сәгатькә кадәр булачак. Ярышлар программасы «Динамо»ФСО сайтында.

Турнир профилактик чаралар үткәрү белән үткәрелә.

Белешмә өчен:

Салих Җәләлетдин улы Япеев (туган. 1914 елның 17 сентябре (Чиләбе шәһәрендә) - Бөек Ватан сугышында катнашучы, 1941 елның декабреннән 1945 елның маена кадәр фронт юллары аша уза.

Эчке эшләр органнарында 1946 елдан бирле хәрбиләштерелгән янгын сагында хезмәт итә, төрле бүлекчәләрдә политрук була, Татарстан АССР милиция идарәсенең Полит бүлеге башлыгы була. 1954 елның 17 апрелендә С.З. Япеев ТАССР Эчке эшләр министры итеп билгеләнә. 1957 елның августында «Динамо»Татсоветы рәисе итеп сайлана.

Чирек гасыр дәвамында генерал Япеев Татарстан Эчке эшләр министрлыгын җитәкләгән, җинаятьчелеккә каршы көрәш һәм иҗтимагый иминлекне ныгытуда бәяләп бетергесез өлеш керткән, республикада динамо хәрәкәтен үстерүдә мөһим роль уйнаган. 50-70 елларда Татарстан динамочылары илнең спорт елъязмасына бик күп якты сәхифәләр яздылар.

С. з.Япеев Татарстан ЭЭМ һәм «Динамо» ны 1978 елга кадәр җитәкләгән. 1984 елга кадәр СССР Эчке эшләр министрлыгы академиясенең Мәскәү юридик читтән торып уку филиалы Казан бүлегендә укытучы булып эшли. 1984 елда отставкага чыга.

С.з. Япеев сугыш һәм хезмәт еллары өчен I һәм II дәрәҗә Ватан сугышы, ике Кызыл Йолдыз, Ленин ордены, ике Хезмәт Кызыл Байрагы ордены, «Сугышчан казанышлар өчен», «Сталинград оборонасы өчен», «Батырлык өчен»орденнары белән бүләкләнгән.

Сәлих Җәләлетдин улы Япеев 1993 елның 20 декабрендә вафат була.