Илдар Садриев: «Ринат Абзалович Абзалов-күп кенә спорт эшлеклеләре, галимнәр һәм спортчылар өчен культура»

2020 елның 25 ноябре, чәршәмбе

25 ноябрьдә «Ак Барс Арена» мәйданчыгында Бөек профессор, биология фәннәре докторы, ТР атказанган фән эшлеклесе, Халыкара мәгълүматлаштыру Академиясе академигы, РФ Югары мәктәбенең атказанган хезмәткәре Абзалов Ринат Абзал улының 85 яшьлегенә багышланган "Татарстан Республикасында физик культураның актуаль мәсьәләләре" дигән фәнни-гамәли конференция булды. Чарада Россия Федерациясе Федераль Собраниесе Дәүләт Думасы депутаты, «Балалар спорты» проекты координаторы, Россия синхрон йөзү федерациясе Вице-президенты, Россиянең атказанган тренеры Ольга Павлова, Татарстан Республикасы спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов, Татарстан Республикасы спорт министры урынбасары Илдар Садриев, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре, спорт һәм туризм министры Рафис Борһанов һәм башкалар катнашты. Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм академиясе ректоры Рафис Борһанов, Халыкара самбо федерациясенең техник комиссиясе секретаре, Россиянең атказанган спорт мастеры, педагогика фәннәре кандидаты Дмитрий Максимов, профессорлар һәм Татарстан Республикасының әйдәп баручы югары уку йортларының башка фәнни эшлеклеләре катнашты.

«Физкультура һәм спортның актуаль мәсьәләләре «темасына фәнни конференция уздыру-спорт фәненең алга таба үсешендә чираттагы адым, шулай ук физкультура һәм спорт мәсьәләләрен тормышка ашыруда практик чаралар. Фән турында сөйләгәндә, Татарстанның һәм Россиянең танылган галиме Абзалов Ринат Абзал улы турында әйтмичә булмый, ул спорт фәнен үстерүгә зур өлеш керткән», - дип сәламләде конференциядә катнашучыларны һәм легендар галимне Илдар Садриев котлады.

Ринат Абзал улы Абзалов профессор, фәннәр докторы, күп кенә монографияләр һәм уку әсбаплары авторы, аларга бик күп фәнни мәкаләләр язылган, көчле спортчыларның һәм танылган галимнәрнең бер генә буыны тәрбияләнгән, алар безнең илдә һәм республикада спорт үсешенә һәм сәламәт яшәү рәвешен популярлаштыруга зур өлеш кертәләр.

«Хөрмәтле Ринат Абзалович! Сез үз һөнәри эшчәнлегегезне Ватанга һәм фәнгә хезмәт итүгә багышладыгыз. Физик культура һәм спорт буенча югары һөнәри белем бирүне үстерүгә шәхси өлеш керттек. Без сезгә хезмәтегез һәм үз эшегезгә карата мәхәббәтегез өчен зур рәхмәт белдерәбез", - дип котлады Ринат Абзалова Ольга Павлова.

Ольга Ивановна юбилярга физик культура һәм спорт үсешенә, шулай ук динамо хәрәкәтен пропагандалауга һәм популярлаштыруга зур өлеш керткән өчен ТР «Динамо» җәмгыяте президиумының истәлекле медален тапшырды. Аннары Ольга Павлова милли проектларны гамәлгә ашыру өлкәсендә өстенлекле юнәлешләр турында сөйләде.

«Бүген безнең илкүләм проектлар кешеләр мәнфәгатьләрендә төзелгән. Балаларыбызның уңайлы шартларда физик культура белән бушлай шөгыльләнүләре безгә бик мөһим. Шуңа да карамастан, безгә физик культура дәресләрен кем алып бара һәм үз эченә әлеге дәресләрне ала: бүгенге көндә балаларыбызга өстәмә белем бирү өлкәсендә нинди формалар һәм программалар тормышка ашырыла», - дип ассызыклады Ольга Павлова.

Хәзерге заман шартларында укытуда тренерлар һәм Остазлар мөһим роль уйный, алар тәрбияләнүчеләрнең физик үсешен генә түгел, аларның рухи сыйфатларын да күзәтеп торырга тиеш. Бүгенге көндә Татарстан Республикасында квалификацияле кадрлар әзерләү системасы булдырылган.

«Без бүген спорт башкаласы дип атыйбыз, шул исәптән безнең фәнни казанышларыбыз аркасында да. Ринат Абзаловичның меңләгән шәкерте аның кулы аша үтте. Бүген нәкъ менә шушы кешеләр безнең илдә һәм республикада спортны үстерү белән шөгыльләнә», - дип билгеләп үтте Ринат Абзаловның физкультура һәм спорт үсешенә керткән өлеше зур булуын билгеләп үтте Рафис Борһанов.

Татарстан Республикасы спорт министрлыгы коллективы бөек галим адресына котлауларга кушыла һәм Ринат Абзал улы Абзаловка илебезнең спорт һәм физик культура үсеше өчен озак гомер һәм нәтиҗәле эш тели!