Хәлил Шәйхетдинов: «милли спорт төрләре-безнең мәдәниятебезнең бер өлеше»

2020 елның 25 ноябре, чәршәмбе

25 ноябрьдә Бөек профессор, биология фәннәре докторы, ТР атказанган фән эшлеклесе, Халыкара мәгълүматлаштыру Академиясе академигы, РФ Югары мәктәбенең атказанган хезмәткәре Абзалов Ринат Абзал улы «Татарстан Республикасында физик культура актуаль мәсьәләләре» дигән фәнни-гамәли конференция кысаларында "Ак Барс Арена" мәйданчыгында физик культура эшлеклеләре һәм галимнәр чыгышлары узды. ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов Россия Федерациясендә билбаулы көрәш үсеше турында сөйләде.

«Көрәш тирән тамырларга ия, гореф-гадәтләр, гореф-гадәтләр белән беррәттән ул татар халкының милли мәдәниятен дә тәшкил итә. Бүгенге көндә көрәш Сабантуйның төп нигезләренең берсе булып тора һәм аның үзәк урынын алып тора. Элек һәр кеше көрәшә, көч сынаша ала иде, ә хәзер инде бездә спорт мәктәпләрендә һәм спорт секцияләрендә тиешле әзерлек уза торган профессиональ көрәшчеләрне әзерләү системасы булдырылды», - дип аңлатты Хәлил Шәйхетдинов.

Хәлил Хәмит улы милли көрәшнең барлыкка килү тарихы һәм үсеше турында сөйләде һәм көрәшнең киләчәк перспективаларын билгеләп үтте.

«Бүген республикада көрәш белән 11 меңнән артык кеше шөгыльләнә, спорт мәктәпләрендә 176 тренер эшли. Көрәшчеләр карамагында 153 келәм бар. Заманча инфраструктура тотрыклы үсеш һәм милли көрәшне алга таба да популярлаштыруга нигез булып тора. Спортчыларны тагын да нәтиҗәлерәк өйрәнү өчен 512 манекен сатып алдык, алар көрәш техникасын камилләштерергә ярдәм итә», - дип өстәде Хәлил Шәйхетдинов.

ТР спорт министрының беренче урынбасары үсеп килүче буында сәламәт яшәү рәвеше гадәтләрен формалаштыруда һәм характер булдыруда көрәшнең мөһим роль уйнавын билгеләп үтте. Хәлил Хәмит улы көрәшнең база нигезләрен кертү өчен физкультура буенча уку-укыту программаларын анализлау зарурлыгына игътибар итте.

Бүгенге көндә Татарстан Республикасының төрле районнарында милли көрәш үсә, чемпионнар тәрбияләнә, алар үз үрнәкләре белән яшь көрәшчеләргә әлеге спорт төренең өстенлекләрен күрсәтә. Көрәшне популярлаштыруда тренерлар һәм остазлар зур роль уйный, алар тәрбияләнүчеләрнең физик үсешен генә түгел, аларның рухи сыйфатларын да күзәтеп торырга тиеш.

Чыгышы ахырында Хәлил Шәйхетдинов милли спорт төрен үстерүгә керткән өлеше өчен Россия көрәш федерациясенә һәм Татарстан Республикасына рәхмәт белдерде.