Рөстәм Миңнеханов Чаллыда «Дулкын» йөзү бассейнында булды

2021 елның 14 сентябре, сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов эш сәфәре белән Чаллы шәһәренә килде. Сәфәр кысаларында республика башлыгы «Дулкын» йөзү бассейнын карады. М. Ш.Бибишева. Объект капиталь ремонттан соң бу елның августында файдалануга тапшырылды.

Ремонт Татарстан Республикасында спорт корылмаларын капиталь ремонтлау программасы кысаларында башкарылды. Хәзерге вакытта анда җиһазландырылган:

- бассейн касәсе - 25 м 6 юл буенча, тирәнлеге-1,6 м, 5 м күчү урыны белән;

- уен залы-24 х 11м;

- 2 зур киенү-чишенү бүлмәләре (ирләр, хатын-кызлар), Душ бүлмәләре һәм торгызу үзәге.

Шулай ук фасад керамограниттан плитка белән тышланган, бизәкләү эшләре башкарылган, яңа ишекләр, тәрәзәләр һәм витражлар урнаштырылган, барлык инженерлык системалары (электр белән тәэмин итү, суүткәргеч, канализация, аз агачлы системалар) алмаштырылган, бассейн касәсе урнаштырылган.

Спорт корылмаларын төзү һәм ремонтлау – «Демография» милли проектының «Спорт-тормыш нормасы»федераль проектын гамәлгә ашыру кысаларында Татарстан Республикасында гамәлгә ашырыла торган бурычларның берсе. Ул сәламәт яшәү рәвеше алып баручы гражданнарның өлешен, шулай ук физик культура һәм спорт белән даими шөгыльләнүче гражданнарның Россия Федерациясендә 55% ка кадәр арттыруны күздә тота.

Әлеге күрсәткеч халыкны мотивацияләү системасын булдыру, барлык дәрәҗәләрдә һәм корпоратив мохиттә спорт-массакүләм эшен активлаштыру, спорт резервын әзерләү һәм спорт инфраструктурасын үстерү юлы белән ирешеләчәк.

Россиянең милли проектларын билгеләүче һәм раслаучы «2024 елга кадәрге чорга Россия Федерациясе үсешенең милли максатлары һәм стратегик бурычлары турында» тиешле указга Россия Президенты Владимир Путин 2018 елның 7 маенда кул куйды.