Казанда Элегия эстетик гимнастика буенча Бөтенроссия ярышлары тәмамланды

2022 елның 14 ноябре, дүшәмбе

11-13 ноябрьдә Казанда эстетик гимнастика буенча  Элегия»Бөтенроссия ярышлары узды. Россиянең 25 төбәгеннән 500дән артык гимнаст 60 команда составында турнирда катнашты. Татарстан Республикасыннан 12-14 яшь категорияләрендәге 3 команда, 14-16 яшьлекләр (юниорлар) һәм ПГУФКСиТ студентлар командасы катнашты.

Бүләкләү тантанасында мәртәбәле кунаклар: Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов, Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов, Бөтенроссия эстетик гимнастика федерациясе вице-президенты, Россия җыелма командасы баш тренеры Полина Ночевнова һәм Татарстан Республикасы эстетик гимнастика федерациясе рәисе Алсу Гатина катнашты.

Призлы урыннар түбәндәгечә бүленде:

10-12 яшьлек кызлар
1 урын - Роксэт Адамас, Тула өлкәсе;
2 урын-күкләр Андромеда, Краснодар крае;
3 урын-кош-корт эссе, Түбән Новгород өлкәсе;
3 урын – Аврора, Төмән өлкәсе.

12-14 яшьлек кызлар
1 урын-Мадонна Манифик, Мәскәү шәһәре;
2 урын-Роксэт Чароит, Тула өлкәсе;
3 урын – Классиклар, Түбән Новгород өлкәсе;
3 урын – Калмыкия Республикасы.

Яшүсмерләр 14-16 яшь
1 урын – Аурелия, Пермь крае;
2 урын – Астория, Татарстан Республикасы;
3 урын-сүрә Юниор, Пенза өлкәсе;
3 урын – Гармония Триумф, Пенза өлкәсе.

16 яшь һәм аннан олырак хатын-кызлар
1 урын-сүрә, Пенза өлкәсе;
2 урын-күк, Краснодар крае;
3 урын-Феникс, Мәскәү шәһәре.

Татарстан Республикасы территориясендә массакүләм спорт чараларын үткәрү халыкны физик культура һәм спорт белән шөгыльләнүгә, сәламәт яшәү рәвеше алып баруга җәлеп итүнең мөһим адымы булып тора.  Спорт экстремизм һәм терроризмны профилактикалау һәм Интернет челтәрен законсыз максатларда куллану нәтиҗәсендә халыкны читкә юнәлтүгә ярдәм итә, шулай ук милләтара розгыш-талашны һәм түземсезлекне, кешеләргә, аларның этник, мәдәни һәм дини чыгышына карамастан, ихтирамлы мөнәсәбәтне толерантлык һәм профилактикалауны формалаштыруга ярдәм итә.