КНИТУ-КАИ һәм КФУ спорт клублары Россиядә иң яхшылар өчлегенә керде

2022 елның 17 ноябре, пәнҗешәмбе

10-14 ноябрьдә Махачкалада Россия студентларының Бөтенроссия спорт клублары форумы узды.

Дагыстан Республикасы башкаласына Россиянең 60 төбәгеннән 220 катнашучы җыелды, алар арасында ССК лидерлары һәм активистлары, мәгариф оешмалары хезмәткәрләре, студентлар спорт лигалары җитәкчеләре, иҗтимагый оешмалар вәкилләре.

Конкурсның көндезге этабы нәтиҗәләре буенча «Россиянең иң яхшы студентлар спорт клубы 2021-2022» төп номинациясендә Татарстан Республикасыннан ике СКК тәкъдим ителде:

1 урын-МИРЕА, Мәскәү (ССК Альянс)

2 урын – КНИТУ-КАИ, Казан ("КАИ-Зилант»ССК)

3 урын-КФУ, Казан (Казан Юлбарсы  ССК)

Бу илебезнең студентлар спорты дөньясында абруйлы конкурс. Гомумән алганда, конкурста Россиянең 600дән артык уку йорты, шул исәптән Казаннан 5 клуб катнашты.

Татарстан Республикасыннан Форумның иң зур делегацияләренең берсе булды:

КАИ-Зилант (КНИТУ-КАИ им. А. Н. Туполев)

Казан Юлбарсы ССК (КФУ)

Крылатые Барсы ССК (ПГУФКСиТ)

Энерго ССК (КДЭУ)

Россия Федерациясе Спорт министры Олег Матыцин Бөтенроссия студентлар спорт клублары форумында катнашучыларга һәм оештыручыларга сәламләү адресын юллады: «Форум белем бирү учреждениеләре һәм Клублар арасында спорт элемтәләрен киңәйтүдә мөһим этәргеч булачак, шулай ук яшьләргә патриотик тәрбия бирүне ныгытуга ярдәм итәчәк».

"Идел буе федераль округының Иң яхшы студентлар спорт клубы»номинациясе:

1 урын – КНИТУ-КАИ, Казан ("КАИ-Зилант»ССК)

2 урын-КФУ, Казан («Казан Юлбарсы " ССК)

3 урын-ПДУ, Пенза («Беркут»ССК)

Россиянең иң яхшы төбәк бүлеге»номинациясе:

Россиянең АЮСК иң яхшы төбәк бүлеге:

1 урын-Мәскәү шәһәре

2 урын-Татарстан Республикасы

3 урын – Волгоград өлкәсе

Ел маркетингы»номинациясе:

1 урын – КНИТУ-КАИ, Казан (КАИ-Зилант ССК)

2 урын-РАНХиГС, Мәскәү (ССК  Сенатор)

3 урын-МИРЕА, Мәскәү (ССК " Альянс»)

Ел Медиа-менеджменты номинациясе:

Ел Медиа-менеджменты:

1 урын-РязГМУ, Рязань (ССК «РязГМУ»)

2 урын – РЭУ, Мәскәү (РЭУ  ССК)

3 урын – КНИТУ-КАИ, Казан (КАИ-Зилант ССК)

Шулай ук форумда мәгариф конкурсының көндезге этабы узды АССК.Рго  илнең иң яхшы студентлар спорт менеджерлары билгеләнде. Финалда Татарстаннан катнашучылар тәкъдим ителде, алар арасында Казан клубларының түбәндәге активистлары призлы урыннар яулады:

Иң яхшы студентлар спорт менеджеры номинациясе:

Иң яхшы студентлар спорт менеджеры:

1 урын-Елисеев Владислав, Мәскәү (ССК  Сенатор)

2 урын-Лихачев Никита, Казан (Казан Юлбарсы  СКК)

3 урын-Потапова Алина, Мәскәү (РЭУ  ССК)

Иң яхшы студентлар спорт маркетологы номинациясе:

1 урын-Поликаренков Никита, Мәскәү (ССК  Сенатор)

2 урын-Мазилин Илья, Казан («Энерго»ССК)

3 урын-Тестина Дарья, Мәскәү (ССК " Сенатор»)

«Спорт җәмәгатьчелегенең иң яхшы медиа-менеджеры»номинациясе:

1 урын-Вероника әңгәмәсе, Казан (Крылатые Барсы ССК)

2 урын-Питеркина Дарья, Еатеринбург (Прайд ССК)

3 урын-кырыс Елизавета, Мәскәү (ССК  Сенатор)

Студентлар спорт клубының иң яхшы остазы номинациясе:

1 урын-Меньшенин Алексей, Мәскәү (ССК " Альянс»)

2 урын - Зәйниев Алексей, Казан (КАИ-Зилант ССК)

3 урын-Коробейникова Инна, Краснодар («Олимпиец»ССК)

«Иң яхшы студентлар спорт фотографы»номинациясе:

1 урын-Чусь Александр, Нижневартовск (ССК «вайт»)

2 урын-Нефедьева Елизавета, Казан (КАИ-Зилант ССК)

3 урын-Красюк Дарина, Мәскәү (ССК  Сенатор)

Newman Sport идарәче партнеры, IRONSTAR һәм ROSA RUN нигез салучы Владимир Волошин, Олимпия чемпионы Лебедева Татьяна, ММА буенча дөнья чемпионы Кармаева Анастасия, Дагыстан дәүләт университеты ректоры Рабаданов Мортазали, спорт Фиджиталы Федерациясе Президенты г. Мәскәү Чарыева Марала, «Россия урамнары» Гомумроссия урам мәдәнияте һәм спорт иҗтимагый оешмасы рәисе Эшенко Валентин, «Спартак» ХК медиа-хезмәте җитәкчесе Крылова Ольга, Россия Федерациясе Фән һәм югары белем министрлыгының дәүләт яшьләр сәясәте һәм тәрбия эшчәнлеге департаментының яшьләргә патриотик һәм физкультура-спорт тәрбиясе бүлеге башлыгы Каһирә Калоева, Россия Федерациясе Спорт министрлыгының студентлар спортын үстерү бүлеге башлыгы Дмитрий Дмитрий Жданович һәм башкалар.

Форум программасына беренче тапкыр Россиядә реаль клублар белән идарә итү моделе буларак эшләнгән «студентлар спорт кублары» уникаль уены сеансы һәм «Голдберг машинасы»тренингы керде. Россиядә АЮСКНЫҢ 10 еллыгын тәкъдир итү булды. Форумда катнашучылар өчен спорт программасы һәм зур челтәр челтәре үткәрелде. Форум Россиянең массакүләм студентлар спорты өлкәсендәге иң масштаблы проектларының берсе булды. Белем бирү программасы кысаларында индивидуаль практик биремнәр үтәлде һәм җәмгыятьләрне үстерү, спорт, дебатлар, спорт вакыйгаларын оештыру, мәгълүмати яктырту буенча кейслар чишелде. Ректорлар белән очрашу, Россия студентлар спорт клублары ассоциациясенең һәм Россиянең АЮСК Координация советының чираттан тыш Съезды узды.

Форумны Россия Федерациясе Фән һәм югары белем Министрлыгы, Дагыстан дәүләт университеты һәм ИТМО милли тикшеренү университеты ярдәмендә Россия студентлар спорт клублары ассоциациясе оештырды.