Фәрит Мөхәммәтшин волейбол Федерациясенең өстенлекле бурычы профессиональ спортчылар сменасын әзерләүне атады

2022 елның 21 ноябре, дүшәмбе

Бүген ТР Дәүләт Советы Рәисе, республика Волейбол федерациясе президенты Фәрит Мөхәммәтшин федерация президиумы утырышын үткәрде. Анда «Зенит-Казан» һәм «Динамо Ак-Барс» профессиональ командаларының агымдагы спорт сезонындагы чыгышларына югары бәя бирелде һәм республиканың «Россия мәктәп волейбол лигасы»Бөтенроссия проектында катнашуына йомгак ясалды.

Президиум утырышын ачып, Фәрит Мөхәммәтшин Спорт министрлыгына, волейбол клублары җитәкчеләренә һәм тренерларына, шулай ук сәнәгать предприятиеләренә Татарстанда волейбол хәрәкәтен үстерүгә һәрьяклап ярдәм иткәннәре өчен рәхмәт белдерде. "Сезнең ярдәм белән катлаулы шартларда республика волейболы лаеклы югарылыкта калуын дәвам итә, - дип билгеләп үтте Волейбол федерациясе президенты. - Барлык шартлар да тудырылган, финанслау белән проблемалар юк, Газпром трансгаз Казан, ТрансТехСервис компанияләре һәм башкалар ярдәм күрсәтә, һәм без илнең югары волейбол лигасында көндәшлек көчәюгә карамастан, командалар уңышка ирешәчәк дип ышанабыз.

2022 елга планлаштырылган ТР Волейбол федерациясе чараларының үтәлеше турында федерациянең башкарма директоры Мансур Кәримов мәгълүмат бирде. Аның сүзләренә караганда, федерациянең спорт чаралары календарена бик күп төрле дәрәҗәдәге ярышлар кертелгән. Шул исәптән карда волейбол буенча ярышлар, Суднолар һәм мәктәп волейбол лигалары уеннары, спорт мәктәпләре арасында республика беренчелеге, муниципаль хезмәткәрләр Спартакиадасы, Татар Челендж Бөтенроссия турниры, Хезмәт резервлары предприятиеләре арасында турнир, авыл районнары командалары арасында турнир һәм башкалар үткәрелде.

Волейбол үсешенең проблемалы мәсьәләләре арасында Мансур Кәримов яңа спорткомплекс төзелешен һәм Чаллыдагы 11нче спорт мәктәбен ремонтлауны, республика җыелма командаларын укыту-тренировка җыеннарын җитәрлек финансламауны һәм Идел буе федераль округының башка төбәкләре белән чагыштырганда судьяларга хезмәт хакының чагыштырмача түбән тарифларын атады.

ТР Спорт министры Владимир Леонов әлеге мәгълүматны шәрехләп, Волейбол федерациясенең Татарстанда массакүләм спортны үстерүдәге зур казанышларын билгеләп үтте. ШВЛ кебек проектлар, предприятиеләр һәм авыл районнары арасында турнирлар нәтиҗәсендә республикада волейбол яңа дәрәҗәгә күтәрелде, - диде ул. - Татарстанлылар өчен бу иң массакүләм һәм популяр спорт төре. Олимпия резервы училищесында 40 укучы волейбол белән шөгыльләнә. Һәм Без спорт мәктәпләрендә спортчыларны әзерләү системасын үстерәчәкбез. 170 спорт мәктәбендә волейболның 34 секциясе эшли һәм аларның санын арттыру бурычы куела.

«Зенит-Казан» һәм «Динамо-Ак Барс» профессиональ командаларының баш тренерлары Алексей Вербов һәм Ришат Гыйләҗетдинов 2022/2023 еллар сезонында Бөтенроссия ярышларында чыгыш ясауларының барышы турында сөйләделәр.

ТР Волейбол федерациясе вице-президенты, «Зенит-Казан» волейбол клубы директоры Олег Брызгалов Татарстанда «Мәктәп волейбол лигасының» III сезонын үткәрү нәтиҗәләре һәм «Россия мәктәп волейбол лигасы»Бөтенроссия проектының финал уеннары нәтиҗәләре турында сөйләде. Аның сүзләренә караганда, биш сезонда ШВЛ республиканың 740 мәктәбен үз эченә алган, уеннарда 23 меңнән артык укучы катнаша, 5 мең команда булдырылган. Быел 10 төбәк катнашында узган Беренче Бөтенроссия турниры 2128 мәктәптән 62 мең катнашучы составында 7 мең команда җыйды.

Президиум әгъзалары шулай ук «2023-2027 елларга Татарстан Республикасында волейболны үстерү концепциясе»турында фикер алыштылар.

Президиум утырышына йомгак ясап, Фәрит Мөхәммәтшин яшь смена хисабына профессиональ спортчыларны әзерләүнең нәтиҗәле системасын булдыру мәсьәләләренә җитди игътибар бирергә кирәклеген ассызыклады. "Башка илләрдән танылган спортчыларны чакырырга һәм яхшы уен күрсәтергә кирәкми, - дип ассызыклады Татарстан Волейбол федерациясе президенты. - Без үзебезнең күренекле уенчыларыбызны һәм тренерларыбызны тәрбияләргә һәм әзерләргә өйрәнергә тиеш. Үсеп килүче сменага игътибар итәргә, тәрбия һәм селекция эшен көчәйтергә. Менә безнең федерациянең төп бурычы, йолдызлы командаларыбызның баш тренерлары һәм клуб җитәкчеләренең хәзерге этабында. Ә моның өчен республикада барлык шартлар һәм резервлар бар.