Илдар Садриев:»социаль челтәрләрдә республиканың 200дән артык спорт учреждениесе үз битләренә ия

2022 елның 2 декабре, җомга

«Бүгенге көндә 200 дән артык спорт учреждениесенең, шул исәптән спорт мәктәпләренең дә, үз дәүләт пабликабл бар, - дип белдерде ТР Спорт министры урынбасары Илдар Садриев «госпаблики. Спорт» темасына ТР төбәк белән идарә итү үзәге мәйданчыгында узган. Белем бирү чарасында матбугат хезмәтеннән 50 хезмәткәр һәм социаль челтәрләрне алып бару өчен җаваплы спорт учреждениеләре белгечләре катнашты.

Семинарда чыгыш ясаганда, Садриев Татарстанның үз алдына амбициоз планка куйганын искәртте-2030 елга спорт белән даими шөгыльләнүче халыкның өлешен ким дигәндә 75% ка кадәр җиткерү (Россия буенча бу күрсәткеч 70% тәшкил итә). «Без кешеләрне спорт залына яки бассейнга килергә ничек кызыксындырырга тиеш? Республикада физкультура белән шөгыльләнү өчен булдырылган мөмкинлекләр турында мөмкин кадәр күбрәк сөйләп була. Шул исәптән – социаль челтәрләр: бу безнең халык мәгълүмат алу өчен иң актив кулланган мәйданчык. Спорт учреждениеләре битләре шундый булырга тиеш ки, аннан спорт чаралары, тренировкалар процессын оештыру, тренировкалар расписаниесе һ.б. турында тулы мәгълүмат алырга мөмкин», - диде тыңлаучылар алдында чыгыш ясаганда министр урынбасары.

Ул шулай ук киләсе елда ТР Спорт министрлыгы сайты киңәйтелгән функционаллы мәгълүмат системасы форматында эшли башлаячагын билгеләп үтте. «Безнең сайтта яшәүчеләр вакыйгалар турында оператив мәгълүмат кына түгел, баланы спорт секциясенә дә яздыра алачак. Ә спорт мәктәпләре хезмәткәрләре өчен спорт разрядында тәрбияләнүчеләргә заявка бирү мөмкинлеге барлыкка киләчәк», - дип ачыклык кертте Илдар Садриев.

Искәртеп узабыз, 1 декабрьдә федераль законнарга гражданнарның дәүләт учреждениеләре эшчәнлеге турындагы мәгълүматка үтемлелеге өлешендә үзгәрешләр керде. Татарстанда 7,5 мең бюджет учреждениесенең 4,8 меңе  дәүләт ярдәме» системасына тоташкан – бу Россия буенча иң югары күрсәткечләрнең берсе.