Зәйдә балалар бакчаларында тәрбияләнүчеләр арасында «ГТО» ВФСК фестивале узды

2022 елның 9 декабре, җомга

8 декабрьдә Зәй шәһәренең «Старт» спорт-сәламәтләндерү комплексында Зәй муниципаль районы мәктәпкәчә яшьтәге балалар арасында шәһәрнең 370 еллыгына багышланган «Хезмәткә һәм оборонага әзер» (ГТО) Бөтенроссия физкультура-спорт комплексы фестивале узды. ГТО фестивале «спорт – тормыш нормасы» федераль проектын тормышка ашыру кысаларында уза, аның төп максаты – даими рәвештә физик культура һәм спорт белән шөгыльләнүче халыкның өлешен арттыру.

Чарада балалар бакчаларыннан 11 команда, һәр командада 5әр катнашучы катнашты.

Фестиваль программасы тестлардан торды:

- ике аяк белән урыннан озынлыкка сикерү;

- гимнастик эскәмиядә туры аяклар белән басып торып, позициядән алга тау;

- торсаны 1 минут эчендә ятып торудан күтәрү;

- идәндә ятканда кулларны бөкләү һәм киңәйтү;

- Чаллы йөгерү 3 х 10 м (с).

Мәктәпкәчә белем бирү учреждениеләренең физик тәрбия инструкторлары ММО җитәкчесе Ольга Герасимова үз тәэсирләре белән уртаклашты:

Шәһәрнең балалар бакчаларында тәрбияләнүчеләр арасында «Хезмәткә һәм оборонага әзер»Бөтенроссия физкультура-спорт комплексының беренче фестивале булды. Балалар I баскыч нормаларын үтәделәр. Катнашучылар нормаларны үти алдылар. Фестиваль традициягә әверелер һәм мәктәпкәчә яшьтәге балалар арасында ГТО комплексын популярлаштырырга ярдәм итәр дип өметләнәбез.

Фестиваль нәтиҗәләре буенча 1 урынны «Василек» балалар һәм яшүсмерләр спорт мәктәбе командасы, 2 урынны «Кояшкай» балалар-яшүсмерләр спорт мәктәбе, 3 урынны «Радуга»балалар-яшүсмерләр спорт мәктәбе яулады. Шулай ук тестларның барлык төрләре буенча да иң яхшы нәтиҗәләр ачыкланды. Катнашучылар шәхси рекордлар куйдылар һәм канәгать калдылар.