Казанда нәфис гимнастика буенча Россия беренчелеге башланды

2019 елның 30 гыйнвары, чәршәмбе

30 гыйнварда Казанда Гимнастика үзәге мәйданчыгында шәхси программада нәфис гимнастика буенча Россия беренчелеге старт алды.

Ярышларны ачу тантанасында Бөтенроссия нәфис гимнастика федерациясе президенты, Россия җыелма командасының баш тренеры Ирина Винер-Усманова, Татарстан Республикасы спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов, Идел буе физик культура, спорт һәм туризм академиясе ректоры Йосыф Якубов, ТР Нәфис гимнастика федерациясе президенты Гөлнара Сергеева һәм ярышларның баш хөкемдары Виктория Аникина катнашты.

Ирина Александровна ярышларда катнашучы барлык спортчыларга һәм кунакларга сәламләү сүзе белән мөрәҗәгать итте:

«Казанның Гимнастика үзәге-дөньяда иң яхшыларның берсе. Биредә заллар һәм мәйданчыклар күп, аларда еш чаралар үткәрелә. Быел Россиядә тарихта беренче тапкыр юниорлар арасында дөнья чемпионаты узачак, шуңа күрә бүгенге ярышларда зур җаваплылык ята. Без әлегә берәүгә дә оттырмадык. Мин үз мөмкинлекләремне чамалап чыгыш ясавыгызны һәм беркайчан да куркудан курыкмавыгызны телим. Иң көчлесе җиңсен», - диде ул.

Хәлил Хәмит улы үз чиратында Ирина Винер-Усмановка нәфис гимнастика буенча Казан җирендә Бөтенроссия һәм халыкара ярышлар уздыру буенча Татарстанга күрсәткән ышанычлары өчен рәхмәт белдерде. Ул шулай ук билгеләп үткәнчә, беренчелектә Татарстан спортчылары катнаша, алар, һичшиксез, республиканың горурлыгы булып тора.

Индивидуаль күнегүләрдә Татарстан Республикасы 5 спортчы: Мәдинә Шәмсетдинова, Юлия Смирнова (икесе дә – Казан шәһәренең «Приволжанка» балалар-яшүсмерләр спорт мәктәбе), Азалия Шакирова (Казан шәһәренең «Ника» балалар-яшүсмерләр спорт мәктәбе). Идел буе федераль округыннан Сафина Нәфыйкова (Казан шәһәренең «Идел» Балалар музыка мәктәбе), Ксения Фомина (Казанның Гимнастика үзәге) чыгыш ясаячак.

Ярышларда шулай ук өлкә, Идел буе федераль округы, ЦФО, ЮФО, СЗФО, Уфа, ССТФО, СКФО, шулай ук Мәскәү, Санкт-Петербург, «Спартак», «Юность России», «Локомотив», «Авангард», «Русь», «Динамо», МДФО, РФ ВС, спорт клублары ассоциациясе, «Россия» ФСОП, «Буревестник», «Триумф», «Крымчанка», «Яңа Лига катнаша.

Индивидуаль программада 150 дән артык спортчы катнашачак. Шулардан КМПС программасы буенча-75 кеше, 1 өлкән разряд программасы буенча – 66 кеше, 2 өлкән разряд программасы буенча – 13 кеше.

Ярышлар 2 февральгә кадәр дәвам итәчәк. Керү ирекле.