Владимир Леонов: «Казан 2025 елда Су спорт төрләре буенча дөнья чемпионатын кабул итәчәк»

2019 елның 21 июле, якшәмбе

10 елдан соң иң зур Халыкара су турниры Татарстан башкаласына киләчәк.

Казан 2025 елда Су спорт төрләре буенча дөнья чемпионатын кабул итәчәк. Бу хакта 21 июльдә Кванджудагы махсус матбугат конференциясендә игълан ителде, анда бу көннәрдә Спортның су төрләре буенча дөнья чемпионаты уза.

Элегрәк бу көнне составына Татарстан Республикасыннан оештыручылар һәм вәкилләр кергән Россия делегациясе турнирны үткәрүгә заявка бирде. Заявка концепциясе Россия Федерациясе Спорт министрлыгы белән килештерелде

"Матбугат конференциясе тәмамланды, анда Казанның 2025 елда Су спорт төрләре буенча дөнья чемпионатын уздыру хокукын отуы игълан ителде. 2027 елгы дөнья чемпионатын үткәрү хокукына Будапешт лаек булды, шул рәвешле без дә, Венгрия дә дөнья чемпионаты буенча 10 елдан соң тагын бер тапкыр уздырачакбыз. FINA ышанычлы партнерларга басым ясады, гәрчә заявка кампаниясе этабында бу 2 елга 7 кандидат булса да.

Бүген без концептуаль рәвештә безнең заявканы тәкъдир иттек, гомумән алганда, ул без 2015 елда нишләр идек. Әлбәттә, үзгәрешләр нинди дә булса төзәтүләр булачак-без төп объект буенча дискуссиядә торабыз, урнашуның берничә варианты бар. Бу карар Безгә якын арада кабул ителәчәк. Бу уңайдан без FINA офисы белән тыгыз элемтәдә торабыз, моны чемпионатны уздыру ягыннан да, Татарстан өчен дә алып барылачак мирас күзлегеннән дә максималь уңайлы һәм нәтиҗәле итү өчен эшлибез.

Шулай ук төп дөнья чемпионаты тәмамлануга ук чемпионатны Masters категориясендә үткәрәчәкбез дигән карар кабул ителде. Ул шул ук объектларда да узачак, без күп санда спортчылар киләчәген планлаштырабыз»,- дип сөйләде ТР Спорт министры Владимир Леонов FINA химаясе астында булачак турнирларны игълан иткәннән соң.

Элегрәк хәбәр ителгәнчә, Казанның хәзерге гаризасы 2015 елда булган үткәрү форматыннан аерыла. 2025 елда шәһәрнең спорт инфраструктурасының җитди базасы булган объектлар файдаланылачак. Бу объектлар «Татнефть-Арена», Су спорт төрләре сарае, Универсиада Авылы, «Казан Экспо» Халыкара күргәзмә үзәге һәм Казанда урнашкан бик күп бассейннар булачак.

Көньяк Корея Кванджасыннан соң дөнья беренчелеген Япон Фукуока (2021) һәм Катар башкаласы Доха (2023) кабул итәчәк.

Исегезгә төшерәбез, Су спорт төрләре буенча Халыкара йөзү федерациясе (FINA) эгидасы астында XVI дөнья чемпионаты Казанда (Россия) 2015 елның 24 июленнән 9 августына кадәр узды. Чемпионатта рекорд сандагы медальләр комплекты уйнатылды (75, шул исәптән 42се — йөзү) һәм рекордлы сандагы илләрдән (2500 гә якын) спортчылар катнашты (190).

Казанда 2015 елгы Су спорт төрләре буенча дөнья чемпионаты тарихта иң яхшысы дип танылды.