Казанда Татарстан Республикасы Студентлар регби лигасының III чемпионатына старт бирелде

2019 елның 19 октябре, шимбә

Беренче тур уеннары 19 һәм 23 октябрьдә узачак.

19 октябрьдә «Тулпар» стадионында регби-7 буенча Татарстан Республикасы Студентлар лигасының III чемпионатының тантаналы ачылышы булды.

Чираттагы студентлар регби сезоны башлануга багышланган ачылышның мәртәбәле кунаклары арасында Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов, Татарстан Республикасы буенча Монополиягә каршы федераль хезмәт идарәсе җитәкчесе, Татарстан регби федерациясе президенты Айрат Шәфигуллин, Татарстан Республикасы «Буревестник» яшьләр физкультура-спорт җәмгыяте башкарма комитеты рәисе урынбасары, СССРның спорт мастеры, югары уку йортлары Спартакиадасы баш хөкемдары Алексей Федотов, шулай ук ярышларда катнашучы Казан югары уку йортлары вәкилләре бар иде.

Спортчыларга һәм тамашачыларга сәламләү сүзе белән Владимир Леонов мөрәҗәгать итте:

«Без Татарстанда һәм Казанда регби традицияләрен кайтарабыз. Бу спорт төрендә күбрәк турнирлар үткәрелә, аерым алганда, студентлар арасында, бу, әлбәттә, куандырмый кала алмый. ТР регби Федерациясенә һәм Казан югары уку йортлары ректорларына рәхмәт әйтәсе килә.

Шунысы куанычлы, ир-атлар һәм хатын-кызлар командаларының тотрыклылыгы саклана, яңа коллективлар арта бара. Бүген һава торышы салкын булсын, ул командаларга мавыктыргыч уен күрсәтергә комачауламас, дип ышанам. Барыгызга да уңышлар, иң көчлеләр җиңсен!»,- дип сәламләде катнашучыларны Владимир Александрович.

Җыелганнарга Татарстан Республикасы буенча Монополиягә каршы федераль хезмәт идарәсе җитәкчесе, Татарстан регби федерациясе президенты Айрат Шәфигуллин да мөрәҗәгать итте:

«Мин бу ярышларда студентларны, спортчыларны, ректорларны, шулай ук регби ветераннарын сәламләвемә шатмын. Республикада студентлар регбие тарихы узган гасырның 70 нче елларыннан бирле бара, нәкъ менә студентлар командаларыннан Татарстанда спортның бу төрен үстерү башланды.

Бүгенге көндә регби бөтен ил буенча яңа үсеш һәм популярлык дулкыны кичерә – Россия җыелма командасы үз тарихында беренче тапкыр Япониядә дөнья Кубогында уйнады. Югары уку йортлары арасындагы ярышлардан спорт юлын башлаган бүгенге студентлар бу үрләргә ирешер һәм киләчәктә илне иң югары дәрәҗәдәге турнирларда лаеклы күрсәтерләр дип ышанам», - диде Айрат Радинович.

Ачылу тантанасы барышында шулай ук ветераннар арасында регби буенча ел саен үткәрелә торган «упасть Мемориалы»турнирында катнашкан командаларны бүләкләү булды. Валентин Смирнов истәлегенә багышланган уеннарда Татарстан Республикасы һәм Марий Эл регби ветераннары командалары катнашты.

Регби-7 буенча Татарстан Республикасы Студентлар лигасының III чемпионатында Казанның югары уку йортларын тәкъдим итүче 9 ир-ат һәм 7 хатын-кыз командалары катнаша.

Алар арасында – Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм академиясе, Казан федераль университеты (КФУ), Казан милли тикшеренү технология университеты (КНИТУ), Казан илкүләм тикшеренү техник университеты (КНИТУ). А. Н.Туполев (КАИ), Казан дәүләт энергетика университеты (КДЭУ), Казан дәүләт архитектура-төзелеш университеты (КДАТУ), Казан дәүләт аграр университеты (КДАУ), Казан дәүләт медицина университеты (КДМУ) һәм Казан югары танк команда училищесы (КВТКУ).

Беренче тур уеннары 19 һәм 23 октябрьдә узачак. Икенче тур 2019 елның ноябренә планлаштырылган, финал этабын 2020 елның маенда уздыру планлаштырыла