Татарстан чаңгы узышлары буенча Россия Кубогының III этабын кабул итә

2019 елның 25 декабре, чәршәмбе

8-12 гыйнварында «Ялта-Зәй» спорт әзерлеге үзәгендә (Зәй шәһәре) Чаңгы узышлары буенча Россия Кубогының III этабы узачак.

Дәрәҗәле Бөтенроссия ярышлары республикада беренче тапкыр уздырыла, гәрчә Татарстан иң югары дәрәҗәдәге чаңгы ярышлары буенча ярышларны беренче тапкыр гына кабул итмәсә дә. Ике ел рәттән Зәй чаңгысында Бөтендөнья кышкы Универсиада Уеннарында катнашу өчен кандидат-спортчыларның сайлап алу ярышлары узды.

Ярышларда хатын-кызлар һәм ир-атлар арасында шәхси ярышта, шулай ук ирекле стиль белән спринтта, 10/15 км га классик стиль белән персьютта медальләр уйнатылачак.

Чаңгыда узышу буенча Россия Кубогы этаплары спортчылар саны буенча иң күп кеше булып тора һәм Россиягә төрле вакытта дөнья чемпионатларында һәм Олимпия уеннарында медальләр китергән чын йолдызлар сибә. Ярышларда катнашу өчен ел саен илнең 42 төбәгеннән 350 дән артык чаңгычы теркәлә. Үз кырларында узышта Татарстан Республикасының 40 тан артык чаңгычы-спортчысы катнашачак.

Узган гасырның 70-80 нче елларында дөньякүләм чаңгы спорты легендалары-дүрт тапкыр олимпия чемпионы Николай Зимятов һәм ике тапкыр дөнья Кубогы иясе Александр Завьялов, ике тапкыр олимпия чемпионы, Бөгелмә шәһәрендә туып – үскән Ольга Данилова, халыкара класслы СССР спорт мастеры, Дөнья Кубогының берничә этабы җиңүчесе, СССР һәм РСФСР чемпионы Розалин Бакиев, СССРның һәм Россиянең атказанган тренеры Александр Грушин, Россиянең атказанган тренеры Владимир Голубев һ.б. ярышларда мәртәбәле кунаклар булачак.