Казанда спорт мәктәпләре презентациясе узачак

2020 елның 25 августы, сишәмбе

27 һәм 28 августта 12: 00 дән 15: 00 гә кадәр Татарстан Республикасы спорт министрлыгы каршындагы мәйданда (Петербург ур., 12) Татарстан Республикасы Спорт министрлыгына караган республика спорт мәктәпләре презентациясе узачак. Презентациядә 11 республика спорт мәктәбе катнашачак.

Беренче көнне, 27 августта, фехтование, бадминтон, шахмат, шашка, шахмат, чаңгы ярышлары, сноуборд һәм регби буенча спорт мәктәпләре тәкъдим ителәчәк:

- Фехтовкалау буенча олимпия резервының республика спорт мәктәбе " ДАУ-фехтовкалау;

- «Ф. Г. Вәлиева бадминтон буенча республика спорт мәктәбе» ДБУ-бадминтон;

- "Р. Г. Нәҗметдинов исемендәге республика олимпия резервы спорт мәктәбе" ДАУ-шашка, шахмат, го;

- «Барс «спортның кышкы төрләре буенча республика спорт мәктәбе " ДБУ-чаңгы ярышлары, сноуборд, чаңгыда трамплиннан сикерү, фристайл;

- «Регби буенча республика спорт мәктәбе» - регби.

Презентациядә катнашучылар һәм шәһәр халкы үзләрен регби буенча сынап карый, бадминтон уйный һәм СССРның атказанган спорт мастеры Наилә Гыйләҗевадан фехтование буенча мастер-класс алачак.

28 августта 12: 00 дән 15: 00 гә кадәр фигуралы шуу, чирәмдәге хоккей бүлекләрен тәкъдир итү узачак:

-Тимераякта фигуралы шуу һәм шорт-трек буенча олимпия резервының республика спорт мәктәбе  ДБУ-тимераякта фигуралы шуу;

- «Олимпия резервының республика спорт мәктәбе» ДАУ - чирәмдә хоккей, футбол, авыр атлетика;

- «Ат спорты буенча республика спорт мәктәбе» ДБУ-ат спорты;

- "Стендка һәм пуля белән ату буенча олимпия резервының республика спорт мәктәбе" ДБУ;

- «Республика спорт-адаптив мәктәбе» ДБУ - Сукырлар спорты, чукраклар спорты, терәк-хәрәкәт аппараты зарарланган спорт, интеллектуаль хокук бозулар булган сиц спорты.

- «Олимпия резервының республика спорт мәктәбе ˮБатырˮ» ДАУ-дзюдо һәм самбо.

Чара кысаларында интерактив конкурслар, кубоклар һәм медальләр күргәзмәсе, танылган спортчылар белән очрашу, уеннар, флешмоб, спарринглар, спортчыларның күрсәтмә чыгышлары, фотозон оештырылачак.

Исегезгә төшерәбез, Татарстан Физик культура һәм спорт тармагы үз-үзеңне изоляцияләү режимыннан чыккан беренче төбәкләрнең берсе булды. 13 майдан башлап республиканың әйдәп баручы спортчылары, Татарстан һәм Россия җыелма командалары әгъзалары, шулай ук профессиональ спорт клублары вәкилләренең күнегүләре рөхсәт ителә. 18 майдан спорт үзәкләрендә, йөзү бассейннарында һәм фитнес-үзәкләрдә шәхси тренер белән шәхси тренировкалар рөхсәт ителә.

4 августтан ТР Спорт министрлыгының «тренировкалар һәм ярышлар процессларын оештыру турында» гы боерыгы нигезендә, Татарстанда спорт мәктәпләре һәм олимпия резервының спорт мәктәпләре яңадан эшли башлады. Озак тәнәфестән соң министрлык карамагындагы спорт мәктәпләре акрынлап объектларга кайта башлады.

Белешмә өчен:

Бүгенге көндә Россия Федерациясе һәм Татарстан Республикасы спорт җыелма командалары өчен балалар-яшүсмерләр спорты һәм спорт резервын әзерләү системасында 171 спорт мәктәбе эшли: 141 спорт мәктәбе, 30 олимпия резервы спорт мәктәбе.

Спорт мәктәпләрендә тәрбияләнүчеләр саны 90 735 кеше тәшкил итә. Шөгыльләнүчеләр белән тренировка эшләрен 3009 тренер башкара.

Коронавирус йогышы пандемиясе чорында тренировкалар процессы туктатылмады. Спорт мәктәпләре шәхси компьютерлар һәм мобиль җайланмалар базасында төрле технологияләр кулланып (белем бирү платформалары, Zoom ватсап, телеграммалар, электрон почта һ.б.) төркемле видеоконференция режимында күнегү дәресләре үткәрүгә күчтеләр. Спорт мәктәпләренең административ персоналы дистанцион тренировка процессын оештыру һәм җитәкчелек итте, методик һәм консультация ярдәме күрсәтте, тренерлар, ата-аналар, гамәлгә куючылар һәм башка ведомстволар белән контрольлек итте.

Татарстан Республикасы спорт министрлыгының «күнегүләр һәм ярышлар процессларын оештыру турында» 04.08.2020 ел, № 234 боерыгы нигезендә, дәүләт һәм муниципаль спорт мәктәпләре, COVID-19 таралуына юл куймау буенча барлык санитар нормаларны һәм кагыйдәләрне үтәп, күнегү процессын 2020 елның 5 августыннан башлап яңадан башлап җибәрделәр.

1. Спорт ярышларына әзерлек буенча тренировка җыеннары оештырыла.

2. Ачык һавада һәм спорт комплексларында тренировкалар дәресләре үткәрелә.

3. 2020 елның 1 сентябреннән олимпия резервы училищесы һәм Әлмәт физик культура көллияте белем бирү һәм тренировка процессын үткәрүгә керешәчәкләр. Дәресләр көндезге уку формасы буенча, уку расписаниесе буенча алып барылачак.