Владимир Леонов: «Казан марафоны-Татарстан башкаласының бренды»

2020 елның 6 октябре, сишәмбе

6 октябрьдә «Татар-информ» мәгълүмат агентлыгында «Казан марафоны 2020»не үткәрүгә багышланган матбугат конференциясе узды. Чарада Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов, Татарстан Республикасы җиңел атлетика федерациясе президенты Хафиз Салихов һәм TIMERMAN спорт чаралары сериясенә нигез салучы Вадим Янгиров катнашты.

10-11 октябрьдә республиканың төп йөгереш чарасы-Казан марафоны 2020 булачак. Бу көнне бөтен Россиядән 11 мең йөгереш сөюче Татарстан башкаласына йөгереш сезонын ябу өчен җыелачак.

«Заманча инфраструктура һәм масштаблы чаралар - бу тренд, спорт массалыгы. Бүген йөгерү өчен аерым шартлар кирәкми: шәһәрдә дә, кисешкән урында да йөгерергә була. Казанда урам киңлекләре һәм спорт объектлары барлык теләүчеләр өчен дә ачык. Йөгереш белән күбрәк кеше шөгыльләнүе – милләтнең сәламәтрәк булуы күрсәткече», - диде Владимир Леонов.

Казан марафоны-профессиональ спортчыларны һәм йөгерү фанатларын берләштерүче зур спорт бәйрәме. Катнашучылар өчен сайлап алынган дистанцияләрне үтү өчен максималь уңайлы шартлар тудырыла: юллар ябыла, ярдәм итү, туклану һәм яктырту нокталары оештырыла, дистанция дәвамында катнашучыларны судьялар һәм волонтерлар озата бара. Быел йөгерү беренче тапкыр октябрь аенда узачак. Оештыручылар салкын көзге һава торышы һәм зур булмаган биеклекләр җыелмасы белән тигез трасса катнашучыларга дистанцияләрне җиңел үтеп, шәхси рекордларын җиңәргә ярдәм итәр, дип ышана.

«Марафон Казанда инде алтынчы тапкыр үткәрелә. Җиңел атлетика белән шөгыльләнүче кешеләр саны елдан-ел арта бара. Йөгерүгә багышланган зур чаралар төрле яшьтәге кешеләрне җәлеп итүгә юнәлдерелгән», - дип билгеләп үтте Хафиз Салихов.

Бөтенроссия ярышларын һәм марафоннарын системалы үткәрү нәтиҗәсендә Татарстан Республикасында җиңел атлетика белән кызыксыну арта. TIMERMAN сериясе кысаларында узышлар ел саен башкалада гына түгел, республиканың башка зур шәһәрләрендә дә үткәрелә. Параллель рәвештә тиешле спорт инфраструктурасын үстерү дәвам итә.

«Марафон трассасы бераз үзгәрде: хәзер дистанциядә биеклекләр 100 метрдан кимрәк. Бу иң яхшы нәтиҗә күрсәтергә теләгән спортчылар өчен бик мөһим. Быел беренче тапкыр «Казан марафоны» яшь категорияләре арасында (40 яшьтән) марафон буенча дөнья чемпионатының бер өлеше булып тора», - дип ассызыклады Вадим Янгиров.

Халык арасында җиңел атлетиканы һәм спортны популярлаштыру – «спорт-тормыш нормасы» федераль проектын гамәлгә ашыру кысаларында «Демография» илкүләм проектын гамәлгә ашыру буенча күрсәткечләргә ирешү бурычларының берсе.

«Йөгерергә яратучылар бу стартны түземсезлек белән көттеләр. Һәм без стартларны барлык кирәкле регламентлар нигезендә уздырачакбыз. Барлык чаралар да катнашучылар иминлеге өчен үтәләчәк», - дип өстәде Владимир Леонов.

Казан марафонының оештыру командасы һәрвакыт катнашучыларның иминлегенә һәм медицина хезмәтенә үтемлелекне оештыруга зур игътибар бирде. Сәламәтлек торышы турындагы белешмәнең традицион таләпләреннән тыш, йөгерү өчен тиешле күрсәтмәләр булмауны язмача раслаудан тыш, трассада һәм старт шәһәрчегендә ашыгыч ярдәм машиналары да кизү торачак. Катнашучылар шулай ук шәхси саклану чараларын куллануны сорыйлар.