Татарстан башкаласында йөгерү сезоны «Казан Марафоны-2020» белән тәмамланды

2020 елның 12 октябре, дүшәмбе

10 һәм 11 октябрьдә Татарстан башкаласында республиканың төп йөгереш чарасы – Ак Барс Банк Казан Марафоны 2020 узды. Әлеге чарада бөтен Россиядән 11 000 йөгереш сөюче катнашты.

Марафонның абсолют җиңүчесе Юрий Чечун булды, ул 42.2 километр араны 2 сәгать 15 минут 29 секундта йөгереп үтте. Аның артыннан-Алексей Трошкин 02:18:09 нәтиҗәсе белән – Җиңүчеләр өчлеген Александр Павленин йомгаклый, ул дистанцияне 2 сәгать 22 минут 35 секунд эчендә узды.

Хатын-кызлар арасында беренче булып Алинә Прокопьева килде-02: 34: 14. Евдокия Букина көмеш медаль алды. Өченче урында-Антонина Юшина, кыз марафонны 2 сәгать 45 минут 9 секундта йөгереп үтте.

Марафонның беренче көнендә балалар ярышлары узды. Үзәк стадион манежы тирәли 600 метрга йөгерүдә 3 яшьтән алып 10 яшькәчә 900 малай һәм кыз йөгерде. Яшь катнашучылар үзләренең лаеклы медальләре һәм партнерларыннан бүләкләр алдылар. Иң кечкенә спортчыларга дистанцияне әти-әниләре белән йөгерергә рөхсәт иттеләр.

Марафонның иң матур дистанциясе TIMERBABY ползункларының йөгереше булды. Биредә 4 айдан 80 спортчы, финишта үз тормышларында беренче медальләр алу өчен, 60 метр дистанцияне узды. «Казан марафоны-кечкенәдән үк балага спортка мәхәббәтне сеңдерергә менә дигән мөмкинлек. Гаиләбез белән бер урында йөгерә алуыбыз бик шәп", - дип уртаклашты балалар узышында катнашучыларның берсе әнисе.

11 октябрьдә катнашучылар 3, 10, 21.1 һәм 42.2 километр дистанцияләрдә төп чабышларны йөгерделәр. Марафонны Россиянең 16 шәһәреннән йөгерергә яратучылар йөгереп үтте, алар арасында Мәскәү, Әлмәт, Уфа, Санкт-Петербург һәм Чиләбе. Марафонның иң өлкән катнашучысы 78 яшьлек спортчы Разия Агабекян булды. Ул 21 минут 25 секундта гына өч чакрымлы йөгереш ясады.

Оешмалар һәм предприятиеләр корпоратив лига кысаларында узышта катнаштылар. 10 кешедән торган командаларда алар бергә старт пакетлары алдылар, ә аннан соң финишка брендланган флаглар белән йөгереп уздылар.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, 2020 елгы Казан марафонында катнашучылар Россиянең барлык марафоннары арасында иң аз биеклекләр җыелмасы белән трасса буйлап – 96 метр йөгерделәр. Бөтен дистанция дәвамында уникаль спорт атмосферасы булдыру өстендә спорт департаментының 420 хезмәткәре һәм 350 волонтер эшләде.

Марафонда катнашучылар һәм җанатарлар өчен белем бирү һәм күңел ачу программасы әзерләнгән иде: вегетарианлык һәм экология турында лекцияләр, макарон кичәсе, ЭКСПО-спорт күргәзмәсе һәм трасса буенда уңайлы хәрәкәт итү өчен старт шәһәрчегендә күп санлы Электр самокатлары.

Бу елның Казан марафоны күпсанлы мәртәбәле кунакларны җыйды. Алар арасында танылган спортчылар һәм дәүләт эшлеклеләре: футбол буенча Россия җыелма командасының элеккеге капитаны Алексей Смертин, Мәскәү марафоны директоры Дмитрий Тарасов, Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов һәм Татарстан Республикасы Президенты киңәшчесе Наталия Фишман бар. «Бу минем беренче марафоным иде, монда бик күңелле кешеләр. Шәһәр буйлап йөгерү бик шәп, ул бу трассадан бөтенләй башка карый», - дип, 3 километр дистанциягә йөгерүдән алган тәэсирләре белән уртаклашты Фишман.

Быел сатылган слотларның бер өлеше Казан марафонына һәм махсус хәйрия командасы слотларыннан алынган акчалар " Роналд Макдоналд йорты «на – балалары Республика балалар клиник хастаханәсендә озак вакыт дәваланучы гаиләләр өчен бушлай гаилә кунакханәсенә җибәрелде. Казан марафоны» Роналд Макдоналд йорты " на 1 224 500 сум акча биргән.

Казан марафоны 10 һәм 11 октябрь 2021 ел марафонына үзенчәлекле әзерлек булды. Йөгерешчеләр инде хәзер үк тулырак мәгълүмат ала һәм марафонны оештыручының рәсми сайтында катнашырга планлаштыра алалар. https://timerman.org/