Новобранцы казанского дворового клуба по дзюдо и самбо «Авангард» получили новую экипировку

2020 елның 23 октябре, җомга

Кимон һәм спорт инвентарьларын «Бердәм Россия» фракциясеннән Дәүләт Думасы депутаты, Татарстан Республикасында «Балалар спорты» проекты координаторы Ольга Павлова Казанның дзюдо һәм самбоның «Аванград» клубы егетләренә - әлеге спорт төрләре буенча Татарстанда беренче ишегалды командасы тапшырды. Россиянең атказанган тренеры балаларны якынлашып килүче Бөтендөнья дзюдо көне белән котлады һәм илнең баш дзюдочысы, Россия Президенты Владимир Путин кебек көчле һәм уңышлы булуларын теләде.

Тренерлар ачык тренировка үткәрделәр, ә тәҗрибәле спортчылар күрсәтмә номерлар белән чыгыш ясадылар.

Татарстанда беренче дзюдо һәм самбо буенча ишегалды командасы 2017 елда партия һәм республика дзюдо федерациясе ярдәме белән ачылды. Регионда дзюдоны нәтиҗәле үстерүдә Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов зур ярдәм күрсәтте, барлык балалар-яшүсмерләр мәктәпләрен татар комплектлары белән тәэмин итте.

Хәзер «Авангард» дружинасы составында 3-17 яшьлек ике йөздән артык бала бар. Командада юниорлар яшендәге көрәшчеләр дә бар. Балаларның графигы тыгыз. Иртәгә өлкән состав 21 яшькә кадәрге спортчылар арасында төбәк чемпионатында, аннан соң Идел буе федераль округы ярышларына сайлап алу белән көрәшәчәк. Ә инде киләсе атнада ук команда арасында ТАССР ның 100 еллыгына багышланган самбо буенча республика турниры узды.

Ольга Павлова журналистларга «Балалар спорты» федераль партия проекты кысаларында төзелгән мондый ишегалды командасының форматы микрорайондагы барлык балаларны да, аерым сайлап алмыйча диярлек секциягә кабул итәргә мөмкинлек бирүен әйтте.

«Бу олимпия резервы мәктәбе түгел, барлык балалар да дөнья дәрәҗәсендәге чемпионнар булачак. Әмма шуңа да карамастан, әлеге команда бөтен ил өчен мөһим булган бурычларны да үти - физик культура һәм массакүләм спортны үстерү. Физик культура һәм спортны үстерү буенча Совет утырышында дәүләт башлыгы Владимир Путин да нәкъ менә шул хакта сөйләде - 2030 елга стратегиянең яңа өстенлекләрен билгеләп үтте, анда 2024 елга Россиядә яшәүчеләрнең 55% актив рәвештә физик культура һәм спорт белән шөгыльләнергә тиеш, ә 2030 елга бу әһәмият 70% ка кадәр артырга тиеш. Өстәвенә, әлеге ишегалды командасында илебезнең чын гражданнары, булачак Ватанны саклаучылар, сәламәт һәм көчле кешеләр үсә, урамнан читкә борыла һәм тормышка юллама бирә», - дип билгеләп үтте Ольга Павлова.

Чара ахырында яшь дзюдочылар һәм парламентарийлар булачак өлкәннәр арасында ил чемпионаты турында үзләренең теләкләре һәм фаразлары белән уртаклаштылар һәм Яңа ел турнирында очрашырга килештеләр.