Казан марафонында 14000 кеше катнашты

2021 елның 3 мае, дүшәмбе

1-2 майда Татарстан Республикасының төп чабыш вакыйгасы булды. Ак Барс Банк Казан марафоны җиденче тапкыр узды һәм Россиянең 67 төбәгеннән һәм 29 илдән 14000 катнашучыны җыйды.

Марафонның абсолют җиңүчесе дип Степан Киселев танылды. Ул финишка 2:15:27 исәбе белән килде. Көмешне Алексей Трошкин яулады, ул 22:16:49 исәбе белән барды. Өченче урында-Вячеслав Шаламов, 02:20:14 нәтиҗәсе белән.

Хатын-кызлар арасында марафонда Луиза Дмитриева лидер булды, аның вакыты 02: 31: 50. Финишка икенче булып Алинә Прокопьева килде, ул дистанцияне 02:36:20 исәбе белән узды. Бронза медальне Татьяна Архипова 02:38:11 нәтиҗәсе белән алды.

21.1 дистанциядә финишка беренче булып Кирилл Тришканов килде, аның нәтиҗәсе 01: 05: 55. Хатын-кызлар арасында беренче урынны Людмила Лебедева алды, аның вакыты 01:11:49.

Ир-атлар арасында 10 км дистанциядә Ринас Әхмәдиев иң җитезе булды, аның нәтиҗәсе 28:49. Бу дистанциядә хатын-кызлар арасында иң яхшы нәтиҗә-Альбина Гаделшина, аның вакыты-34: 26.

Традиция буенча, ярыш гандикап белән узды, хатын-кызлар элитасы 18 минут 45 секундка алданрак старт алды. Финишка беренче булып Мәскәү өлкәсе спортчысы Луиза Дмитриева килде:

«Минем шәхси рекордым 02: 28: 35, ә хәзер 02: 31: 50. Һәрвакыт тиз чабасы килә. Оешма, чыннан да, яхшы, оештыручыларга рәхмәт. Чакыруларны көтәм дә, шатлык белән киләчәкмен».

Ел саен Казан марафоны күп санлы спорт сөючеләрне җыя. Быел оештыручылар, гамәлдәге чикләүләргә карамастан, бу чараны чын мәгънәсендә сәламәт яшәү рәвеше бәйрәме итә алдылар. Барлык волонтерлар һәм персонал битлекләрдә иде, спорт күргәзмәсенә керү вакытында барысына да температураны үлчәделәр һәм битлекләр бирделәр. Су тутырылган стаканчиклар урынына ябык шешәләр бирелде. Чара үзе һәм катнашучылар саны Роспотребнадзор белән килештерелде.

Оештыручылар да агымдагы шартларда эшләргә өйрәнде, һәм катнашучылар да мондый чараларга кадәр ач торалар, сагындылар. Без моны хәтта гамәлдәге чикләүләр шартларында да эшли алуыбыз бик шәп, - дип билгеләп үтә Казан марафоны директоры Вадим Янгиров.

Инде дүртенче ел Казан марафоны Роналд Макдоналд Йорты Хәйрия фондына ярдәм итә. Сатылган слотларның бер өлеше Казан марафонына һәм махсус хәйрия командасы слотларыннан алынган барлык акчалар фондка җибәрелә. Быел бу сумма 1 332 000 сум тәшкил итте.

Стартка бер көн кала узган матбугат конференциясендә спортчылар марафонны җиңүдә җанатарларның ярдәме бик зур булуын билгеләп үттеләр. "Әлбәттә, тамашачылар белән йөгерү яхшырак. Казанда авырый беләләр. Мин монда йөгердем инде, җанатарлар хәтта трассада да булды, афәрин!, – дип билгеләп үтте спортчы Алинә Прокопьева.

Быел ярдәм бик актив оештырылган иде: трассаның бер участогында җанатарлар белән ике катлы Party Bus йөри иде. Шулай ук чараның партнерларыннан берсе 8 һәм 35 чакрымга экраннар куйды, анда катнашучыларның дусларыннан ярдәм белән видеомөрәҗәгатьләр трансляцияләнде. Трасса буенда музыкаль уен кораллары куелган артистлар торды, алар да йөгерешчеләрне дәртләндерде.

Быел Казанда марафончыларның рекордлы саны-2000 иде. Аларның күбесе 42.2 км беренче тапкыр уза. Финишта алар шатлыктан кычкырдылар, хис-тойгылар туган як аша узды. Стартларда даими катнашучылар, киресенчә, үз шәхси рекордларын куя алдылар. Оештыручылар билгеләп үткәнчә, Казан марафоны трассасы Россия марафоннары арасында иң яссы һәм тигезләрнең берсе. Биеклекләр җыелмасы 110 метр тәшкил итте.

42.2 дистанцияне шулай ук Татарстан Республикасы мәгълүматлаштыру һәм элемтә министры Хәйруллин Айрат Ринат улы узды, ул аны 02:57:26 исәбе белән узды. Вадим Махеев, ТР Дәүләт Советы депутаты, 03:44:55.

Ярыммарафонны Әлмәт районы башлыгы Нагуманов Тимур Дмитриевич узды, аның нәтиҗәсе 01: 43: 35. Леонов Владимир Александрович, ТР Спорт министры, 10 км араны 58:24 исәбе белән узды.

Менә дигән һава торышы, минемчә, марафонны йөгерү – зур май бәйрәмнәре өчен яхшы башлангыч. Барыгызга да сәламәтлек һәм җиңел аяклар, - дип ачып җибәрде Марафонның икенче көнен ТР Спорт министры Владимир Леонов.

TIMERMAN спорт чаралары сериясе белән 2021 елга 12 ярыш планлаштырылган. Казан марафоныннан соң Россия Федерациясенең синхрон йөзү старты белән бөтенроссия ярыммарафоны узачак, анда Россиянең 85 шәһәреннән 100 меңнән артык кеше катнаша. Шулай ук триатлон, велосипед ярышлары да планлаштырыла.

Катнашу өчен теркәлергә һәм расписание, ярышлар үзенчәлекләре һәм форматы турында барлык актуаль мәгълүматны TIMERMAN спорт чаралары сериясенең рәсми сайтында алырга мөмкин.