Идел буе университетында ГТО фестиваленең I этабы узачак

2021 елның 12 мае, чәршәмбе

14 һәм 15 майда Идел буе физик культура, спорт һәм туризм университетында югары белем бирү оешмалары студентлары арасында «Хезмәткә һәм оборонага әзер» Бөтенроссия физкультура-спорт комплексы фестиваленең I этабы узачак. Чара ГТО Бөтенсоюз физкультура комплексы оешуга 90 ел тулуга багышланган. Фестивальне уздыру мәйданчыгы «Буревестник»спорт комплексы стадионы булачак.

Фестиваль программасына керүче шәхси-команда сынаулары 18-29 яшьлек студентларга туры киләчәк. Барлык катнашучылар да сәламәтлекнең төп медицина төркеменә ия булырга һәм табибның физик культура һәм спорт белән шөгыльләнүгә рөхсәте булырга тиеш. Фестивальдә катнашу өчен порталда теркәлү кирәк www.gto.ru

ГТО фестивалендә шәхси зачетта сынау программасына 100 метрга йөгерү, 2000 метрга йөгерү һәм хатын-кызлар арасында идәндә ятып китү, шулай ук 3000 метрга йөгерү һәм ир-атлар арасындагы биек арада вистан тартылу керәчәк. Гимнастика эскәмиясеннән алга авышу, аркада ятып торудан туловищны күтәрү (1 минут эчендә бер тапкыр), урыннан ике аяк белән сикерү, 3х10 метрга ярышу. Шулай ук катнашучыларга спорт снарядын ыргытырга һәм «электрон корал»нан утырып атарга туры киләчәк.

Команда беренчелегендә җиңүчеләр спорт программасының барлык төр сынауларын үтәү нәтиҗәләре буенча команданың ун әгъзасы җыйган очколарның иң зур суммасы буенча билгеләнәчәк.

Фестивальнең беренче көнендә, 14 майда, чараның тантаналы ачылышы булачак, ә төштән соң катнашучылар алты станциядә сынау узачак, алар бер үк вакытта эшли башлаячак.

Икенче сынау көне калган өч станциядә (спорт снаряды ыргыту, электрон коралдан ату һәм 2000 һәм 3000 метрга йөгерү) тестлар тапшыруга багышланачак.

Ярыш нәтиҗәләре буенча шәхси һәм команда зачетларында җиңүчеләргә кубоклар, медальләр һәм өч дәрәҗә дипломнар тапшырылачак.