31 июльдән 4 августка кадәр Татарстанда «Дөнья йөгереше»халыкара факел эстафетасы узачак

2021 елның 6 июле, сишәмбе

31 июльдән 4 августка кадәр Татарстан Республикасы территориясендә «Дөнья йөгереше»халыкара факел эстафетасы узачак. Бу зур масштаблы проект, ул сәламәт яшәү рәвешенә, физик тәрбия бирүгә, массакүләм спортны үстерүгә ярдәм итә, төрле ил кешеләре арасында мәдәни һәм социаль элемтәләрне урнаштыруга омтыла.

Татарстан Башкортстан Республикасыннан Дөнья факелын кабул итәчәк. 4 көн эчендә дөнья йөгереше  Азнакай, Әлмәт, Чирмешән һәм Нурлат районнары аша узачак. Катнашучылар 200 чакрымнан артык йөгереп узачаклар, шуннан соң Самара өлкәсе факелын тапшырачаклар. Россия территориясендә Эстафетаның гомуми дистанциясе 1382 километр тәшкил итә.

«Дөнья йөгерешенең» төп катнашучылары - волонтерлар-спорт энтузиастлары, профессиональ спортчылар һәм һәвәскәрләр командалары. Йөгереш вакытында факел бер катнашучыдан икенчесенә тапшырыла, чөнки эстафетаның төп максатларының берсе - факелны барлык теләүчеләргә тапшыру.

Дөнья йөгерешен уздыру вакытында аны кабул итүче төбәкләрдә түбәндәге чаралар планлаштырыла:

- җирле командалар йөгерешчеләренең эстафетасында катнашу;

- торак пунктларда яшәүчеләрнең эстафета командасы әгъзалары белән очрашулары;

- бәйрәмнәрне балалар һәм олылар иҗат коллективларының тынычлыкка һәм дуслыкка багышланган концерт чыгышлары белән үткәрү.

Февраль аенда «дөнья йөгереше» маршруты Яңа Зеландиядә, апрель аенда Австралиядә старт алды. Россия Федерациясендә быел эстафета Кырым Республикасы, Удмуртия Республикасы, Татарстан Республикасы, Башкортостан Республикасы, Пермь крае, Самара, Мәскәү, Ярославль, Вологодск, Түбән Новгород һәм Смоленск өлкәләре территорияләре буенча узачак.

1987 елда эстафета оештырылганнан бирле анда миллионлаган кеше катнашты, факел белән йөгерүчеләр 160 илдә булдылар, 670 000 км тирәсе юл уздылар, шул исәптән Россия территориясе буенча 240 000 км. га якын.