Алексей Морозов һәм Ольга Павлова Казанның Совет районында яңа спорт мәйданчыгын ачтылар

2021 елның 4 сентябре, шимбә

Бүген Казанга эш визиты һәм БДБ илләренең I уеннарын ачу тантанасы кысаларында РФ спорт министры урынбасары Алексей Морозов килде. Үзенең визиты кысаларында Алексей Алексеевич «Ак Бүре»спорт комплексы территориясендә урнашкан яңа универсаль спорт мәйданчыгын ачуда катнашты. Чарада шулай ук Дәүләт Думасы депутаты Ольга Павлова, ТР Спорт министры урынбасары Алмаз Мингулов һәм Казан шәһәре спорт комитеты рәисе Альберт Салихов катнашты.

Казанлыларны беренче булып РФ спорт министры урынбасары Алексей Морозов сәламләде. Ул яшь спортчыларга яхшы кәеф һәм яхшы спорт нәтиҗәләре теләде:

«Дуслар, барыгызны да сәламләвемә һәм ТР Президенты ярдәме белән 2013 елдан башлап бөтен Татарстан буенча гамәлгә ашырыла торган универсаль спорт мәйданчыклары төзү программасы кысаларында төзелгән әлеге яңа спорт мәйданчыгын ачуыма шатмын. Болар барысы да 2030 елга илебез гражданнарының физик культура һәм спорт белән даими шөгыльләнүчеләрнең 70% - ына ирешү өчен эшләнә. Хәзер бездә зур бәйрәм, сезнең алда «Ак Бүре» спорт мәктәбенең берьюлы берничә бүлегенең ишекләре ачылды һәм кем өчен дә булса бу көн борылыш булырга мөмкин, һәм сез Олимпия чемпионы юлына басасыз. Сезгә яхшы кәеф һәм яхшы спорт нәтиҗәләре телим», - диде Алексей Алексеевич.

Чарада катнашучыларны шулай ук РФ Дәүләт Думасы депутаты Ольга Павлова котлады:

Дуслар, бүген Казанда бер урынга күбрәк тартылучылар күбәйде. Тантаналы рәвештә футбол уеннары өчен яңа универсаль спорт мәйданчыгын ачтылар.

Бу Татарстанда август ахырында-сентябрь башында спорт объектларын ачу күркәм гадәткә әверелде. Проектлар республика программалары буенча 2013 елдан башлап ачыла, моның өчен Татарстан Республикасы Президентына рәхмәт! Мин бу мәйданчыкта һәрвакыт Тормыш кайнар дип ышанам, чөнки футбол – безнең тормышыбызга нык кереп калган спорт төре. Аны безнең республикада – Россиянең иң спорт төбәгендә башка спорт төрләре кебек бик яраталар.

Әмма иң мөһиме, бүген гомуми белем бирү мәктәпләрендә мәктәптә Футбол»программасы старт ала. Физик культура буенча өченче дәрес, һичшиксез, футбол булачак. Безнең Татарстан да читтә калмады-без пилот төбәкләр арасында. Мин бу мәйданчыкта мәктәп ярышлары үткәрелер дип ышанам, ә киләсе елга бөтен ил буенча 2,5 меңнән артык мәктәп футболны үстерә башлаячак. Тагын бер кат барыгызны да ачылу белән котлыйм! ,- диде Ольга Ивановна.

«Ак Бүре» физкультура-спорт берләшмәсендә 38 квалификацияле тренер җитәкчелегендә 200 спортчы хоккей, фигуралы шуу, йөзү, гандбол, каратэ, тхэквондо белән шөгыльләнә. Спорт мәктәбендә Россиянең 15 спорт мастеры, 29 спорт мастерлыгына кандидат.

Комплекс территориясендә 25 метрлы бассейн бинасы, ябык боз шугалагы һәм универсаль спорт залы урнашкан. Бүген комплекс территориясендә мини-футбол уеннары өчен кыр ачылды. Мәйданчык универсаль спорт мәйданчыклары, чаңгы базалары һәм аз чыгымлы спорт корылмалары төзү программасын гамәлгә ашыру кысаларында Татарстан Республикасы шәһәрләрендә һәм торак пунктларында ачылды. Программа ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов тарафыннан 2013 елдан бирле хуплана. Программаны тормышка ашыру барышында 1085 объект төзелде.