Уеннарның фиджиталы приз фонды 5,5 миллион сум тәшкил итәчәк

2022 елның 22 ноябре, сишәмбе

Казанда 2022 елның ноябрь-декабрь айларында узачак ярышларның гомуми приз фонды 5,5 миллион сум тәшкил итәчәк. Акча өч фән арасында бүленәчәк. Җиңүче командалар иң зур акчалата бүләк алачак, фондның калган өлеше турнирда катнашучылар арасында бүленәчәк.

Исегезгә төшерәбез, 24 ноябрьдә Казанда өч дисциплина: фиджитал-узышлар (Assetto Corsa + картинг), фиджитал-көрәш (Mortal Kombat 11 + MMA) һәм фиджитал-хоккей (NHL 22 + хоккей 3*3) булачак халыкара ярышлар сериясе старт ала. Чараның махсус кунаклары-UFC сугышчысы Петр янны, SMP Racing узышчылары Александр Смоляр һәм Алексей Басов, стримерлар Дмитрий_с (dmitry_lixxx), Илья Яккевич (Exileshow) һәм Александр Парадеев (paradeev1ch), блоггер Алексей Столяров, Олимпия чемпионы Никиту Нагорного һәм башкалар. Фиджитал-ярышларның махсус кунагы шулай ук «Формула-1» дә 2021 чыгыш ясаган Россия автоузышчысы, «Шәк юлы» раллиенда җиңүче 2022 Никита Мазепин булачак. Чара кысаларында чемпион диджей пульты өчен торачак һәм ярышларда җиңүчеләрне бүләкләү алдыннан махсус сэт уйнаячак.

Фиджитал ярышларында җиңүче 300 мең сум акча алачак. Катнашучылар исемлегенә «Формула-3» автоузышларында катнашучы Александр Смоляр; Sodi World Finals версиясе буенча картинг буенча дөнья чемпионы Олег Жолобов; ОК классында картинг буенча ике тапкыр Россия вице-чемпионы Владимир Верхоланцев һәм башка спортчылар кергән. Заездлар 24 ноябрьдә «KazanMall»сәүдә комплексы территориясендә картинг-үзәктә узачак.

Фиджитал-көрәштә җиңү өчен призлы урыннар 700 мең сум тәшкил итәчәк. Ярышларда дүрт илдән алты команда катнашачак, шул исәптән Көньяк федераль округның кикбоксинг буенча чемпионы Роман Авдал; efc чемпионы Хәбиб Магомедов; ММА буенча җиде тапкыр Казахстан чемпионы Серикбай Ходжабаев; GFC дөнья чемпионы һәм ММА буенча ике тапкыр Иран чемпионы Матин Сафари һәм башка профессиональ көрәшчеләр. Сугышлар 26 ноябрьдә Ак Барс көрәш сараенда узачак.

Билетларны сатып алырга һәм Фиджитал-көрәш турниры программасы белән киләчәк уеннар сайтында танышырга мөмкин: https://gamesofuture.com.

Фиджитал-хоккей буенча халыкара турнир җиңүчесе (EA NHL 22 + хоккей 3*3) 1,25 миллион сум акча эшләячәк. Ярышларда Ак Барс, Barys Cyber Team, No name командалары һәм naebski блогерлары катнашачак. Матчлар «Татнефть Арена» да 10-11 декабрьдә узачак.

Белешмә мәгълүмат:

Киләчәк уеннары - яңа форматтагы халыкара турнир. Уеннар үз эченә 16 гибрид дисциплиналар буенча ярышларны ала. Һәр дисциплина «фиджитал» (physical+digital) концепциясен берләштерә, классик спортны һәм электрон спортны яки VR-/AR-технологияне берләштерә һәм атлетларның физик әзерлеген дә, аларның сфрлы осталыгын да тикшерә. Турнир Казанда 2024 елда узачак.