Фиджитал уеннары 4 приз фонды миллион сум тәшкил итәчәк

2023 елның 7 марты, сишәмбе

9-10 мартта Казанда «Хезмәт резервлары» стадионында фиджитал-ярыш дисциплинасы буенча турнир узачак. Ярышларның цифрлы өлешендә катнашучылар Assetto Corsa симуляторында LADA Kalina nfr R1 виртуаль автомобиле белән идарә итү осталыгын күрсәтәчәкләр, ә физик этапта аларны махсус әзерләнгән боз белән капланган трассада кышкы картинг көтә. Уеннарның приз фонды миллион сум тәшкил итәчәк.

Турнирда катнашучылар арасында Россиянең танылган узышчылары күп. 2015 елгы «Дакар раллие» җиңүчесе Айрат Мәрдиев, «Ковогоәк юлы» чемпионы Антон Шибалов, боз узышлары буенча күп тапкыр Россия чемпионы Михаил Симонов, ралли кросс буенча Европа чемпионы Айдар Нуриев, Формула-3 халыкара чемпионатында узышлар җиңүчесе Александр Смоляр һәм башка ТОП пилотлар. Шулай ук Казанда узган көздә узган фиджитал — ярышларда (Assetto Corsa + картинг) җиңүче Борис Гарифуллин командасы чыгыш ясаячак.

«Фиджитал ярышларында безнең якын дустыбыз Борис Гарифуллин җиңде, һәм мин, әлбәттә, ярышларның яңа форматы турында күп тапкырлар ишеттем. Тәкъдим килгәч, мин шунда ук ризалаштым һәм безнең командадан КАМАЗ Мастер егетләрен җәлеп иттем. Бу юнәлеш миңа бик ошый. Күрәсең, спортның барлык төрләренә дә үсеш һәм җәлеп итү бара. Фиджитал ярдәмендә ярышлар күбрәк колач ала алар белән ярыш фанатлары да, спортчылар үзләре дә, компьютер уеннары белән мавыгучы балалар да кызыксына. Бу автоспортны популярлаштыруга бара, күбрәк кешеләрне һәм спонсорларны җәлеп итә.

Казанда бик кызыклы катнашучылар булачак, алар белән очрашу кызык. Боз катламында чыгыш ясау тәҗрибәм бар. Күптән түгел Мин Яр Чаллыда ярышларда катнаштым, ләкин йөк машиналарында. Спецификация башка, әмма без үз күнегүләребездә боз кулланырга тырышабыз», - диде Айрат Мәрдиев.

«Фиджитал артында Киләчәк тора, һәм моңа ияләшергә кирәк. Бу минем Фиджитал уеннарында беренче тәҗрибәм, компьютер уенында бераз курку бар, чөнки виртуаль дөнья белән бик дус түгел, әмма чын ярышта мин үземне 100% хис итәчәкмен. Мин командадашларым белән компьютер уеннарында осталыкны камилләштерәчәкмен, һәм, минемчә, барысы да нормаль булачак. Мин массаж өчен түгел, ә нәтиҗә өчен катнашам. Бу минем өчен яңалык булса да, мин тулы күләмдә чыгыш ясаячакмын», - дип билгеләп үтте Айдар Нуриев.

Ярышларда Формула 1 командаларының экс-пилотлары Виталий Петров һәм Сергей Сироткин кунаклар булачак. Фиджитал уеннарында 4 шулай ук популяр Стримерлар булачак Дмитрий Ликс (Dmitry_Lixxx) һәм Алексей Пчелкин (Pch3lk1n).

Дүртенче «Фиджитал уеннары» ның расписаниесе белән «Киләчәк уеннары» ның рәсми сайтында танышырга мөмкин (https://gamesofuture.com ).

Белешмә мәгълүмат:

Киләчәк уеннары яңа форматтагы халыкара турнир. Уеннар 16 гибрид дисциплина буенча ярышларны үз эченә ала. Һәр дисциплина фиджитал (physical+digital) концепциясен берләштерә, классик спортны һәм киберспортны яки VR-/AR-технологияне берләштерә һәм атлетларның физик әзерлеген дә, аларның цифрлы осталыгын да тикшерә. Турнир Казанда 2024 елда узачак.

Фиджитал уеннары Фиджитал-дисциплиналар буенча ярышлар сериясе, киләчәк уеннары-2024 алдыннан. Беренче Фиджитал уеннары Казанда 2022 елның 21-23 сентябрендә узды һәм дүрт дисциплинаны үз эченә алды фиджитал — футбол (FIFA + футзал), фиджитал-баскетбол (NBA + стритбол), Beat Saber һәм дроннар узышлары. Ноябрь һәм декабрь айларында фиджитал уеннары узышлар (Assetto Corsa + картинг), бер көрәш (Mortal Kombat 11 + MMA) һәм хоккей (NHL 22 + хоккей 3*3) буенча узды, ә 2023 елның февралендә Казан Speerdun, Dota 2, MLBB, CS:GO һәм warface белән Лазертаг кушылган.