Түбән Камада «Син барысын да булдыра аласың!» инклюзив проектының мотивацион очрашулар циклы башлана.

2023 елның 14 марты, сишәмбе

9 апрельдә Түбән Камада Инклюзив берләшмәләр өчен «Син барысын да булдыра аласың!» сибурның социаль инвестицияләр программасы яхшы эшләр формуласы. Чараның максаты-катнашучыларга, беренче чиратта, сәламәтлек мөмкинлекләре чикләнгән кешеләргә, җәмәгать тормышына тулы интеграция өчен, шул исәптән социаль челтәрләрдә булу аша энергия бирү.

«Сибурның тотрыклы үсеш стратегиясенең өстенлекләрен исәпкә алып, без «Яхшы эшләр формуласы» программасында инклюзив проектлар һәм чаралар өлешен эзлекле рәвештә арттырабыз. Программаның инклюзив юнәлешенең флагман инициативасы төбәк-ара проект «Син барысын да булдыра аласың!», Сибур булган төбәкләрдә инвалид булган танылган кешеләр белән мотивацион очрашулар сериясен һәм мөмкинлекләр шәһәре белем бирү блогын үз эченә ала. Мотивацион очрашулар форматы инде үзенең актуальлеген һәм ихтыяҗын исбатлады, быел без бу практиканы Яңа шәһәрләрдә – Түбән Камада, Казанда, Пермьдә һәм Томскида дәвам итәбез. Уңышлы инвалидлар белән очрашулар теләсә кайсы кешенең мотивациясен һәм дөньяга карашын үзгәртә алачагына ышанам», – дип билгеләп үтте «Яхшы эшләр формуласы» социаль инвестицияләр программасы җитәкчесе Елена снежко.

Очрашуның беренче өлешендә Паралимпия фехтованиесе буенча дөнья чемпионы һәм җәмәгать эшлеклесе Николай Лукьянов үз тормышын көч ихтыяр көче һәм даими спорт белән шөгыльләнү ярдәмендә ничек үзгәртергә мөмкин булуы турында сер белән уртаклашачак. Чараның бу өлешен проектның партнеры, инвалид-коляскалыларның «ПараПлан» иҗтимагый оешмасы җитәкчесе (Дзержинск шәһәре, Түбән Новгород өлкәсе) Михаил Четвертаков алып барачак.

«Мондый очрашулар инвалидлык белән көтмәгәндә очрашкан һәм коллектив җәмәгатьчелек фикереннән соң үз башларында чикләр һәм киртәләр төзүчеләр өчен аеруча файдалы. Мин үзем дә боларның барысын кичердем, әмма хәзер бай һәм кызыклы тормышта мин үземдә инвалид коляскасын сизмим, ул минем өчен бары тик транспорт чарасы гына булды. Узган ел без мотивацияле очрашулар белән эксперимент ясадык. Хәзер без 200% ышанабыз, бу очрашулар инклюзив җәмгыятьләргә бик мөһим һәм кирәк», - дип үз өметләре белән уртаклашты Михаил Четвертаков.

Очрашуның икенче өлеше социаль челтәрләрдә инвалидлыкны күрсәтүгә багышланачак. «Мөмкинлекләр шәһәре» блогы модераторлары Алексей Транцев, Алексга Лифанова һәм Дарья Сулоева һәм аның хезмәттәшләре социаль челтәрләрдә уңышлы эшләүнең төп кагыйдәләре турында сөйләячәкләр.

«Хәзер үк без социаль челтәрләрдә инвалидлык кешенең кимчелеге түгел, киресенчә, шәхси брендны, иҗатны, социаль проектны яки бизнесны алга сөрүдә ярдәм итә торган мисаллар күрәбез. Син аерылып торасың, димәк, истә каласың. Син уңышлы, димәк, үз-үзеңне хөрмәт итү, тормышка кызыксыну һәм аның сыйфаты арта! Нәкъ менә шуны без «мөмкинлекләр шәһәре» инклюзив блогында өйрәнәбез, анда Россиянең төрле почмакларыннан язылучылар аралаша», – дип аңлатма бирде Алексей Транцев.

Чарада катнашырга теләгән һәркем чакырыла. Үсеш өчен яңа мөмкинлекләр табарга һәм тормышларын активрак итәргә теләүчеләр өчен очрашу аеруча файдалы булачак. Чара инвалидлык формалары аз булган кешеләр өчен тулысынча ачык.

Очрашу яшь тамашачы театрында (Түбән Кама шәһәре, Н.в. Лемаев исемендәге мәйдан, 2нче йорт) узачак. Чара 12: 00 сәгатьтә башлана, катнашучыларны теркәү 11:30 сәгатьтә башлана.

Чарада катнашу өчен сылтама буенча алдан теркәлү узарга кирәк https://proekt-ty-mozhesh-vse.timepad.ru/event/2343680/. урыннар саны чикләнгән!

Чараны үткәрү белән бәйле барлык сораулар буенча Сез Электрон почта аша мөрәҗәгать итә аласыз inclusion@formula-hd.ru.

Сезне тормышыгызны үзгәртә алырлык мотивацион очрашуда көтәбез!