Казанда «Ак Барс Кубогы» каратэ буенча Бөтенроссия ярышлары узачак

2023 елның 16 марты, пәнҗешәмбе

6-10 апрельдә Казанда «Ак Барс» Көрәш Сараенда (Ф.Әмирхан урамы, 1Г йорт) «Ак Барс Кубогы» каратэ буенча халыкара һәм Бөтенроссия ярышлары узачак. Турнирда Россия, Казахстан, Кыргызстан, Иран һәм Белоруссиядән 2000дән артык спортчы катнашыр дип көтелә.

Ярышлар кысаларында судьялар семинары узачак, ул ката һәм кумитэ буенча WKF (2023 ел версиясе) кагыйдәләрен тикшерүче теоретик өлешне үз эченә ала. Семинарны ФКР судьялар комитеты рәисе Магомедов Шарапутдин Нәби улы, WKF А Реферисы; Мансур Әл Солтан WKF судьялар комитеты әгъзасы, AKF судьялар комитеты рәисе; Аскар Молдагали WKF судьялар коллегиясе әгъзасы, Азия судьялар коллегиясе әгъзасы үткәрә.

Ярышларны оештыручылар - «Россия каратэ федерациясе» гомумроссия спорт иҗтимагый оешмасы һәм Татарстан Республикасы Хөкүмәте һәм Татарстан Республикасы спорт министрлыгы ярдәме белән «Татарстан Республикасы каратэ федерациясе» региональ спорт иҗтимагый оешмасы.

Ярышлар расписаниесе:

06.04 - делегацияләр көне

07-09.04 - турнир уздырылган көннәр

10.04 - делегацияләрнең китү көне

Татарстан Республикасы территориясендә массакүләм спорт чараларын үткәрү халыкны физик культура һәм спорт белән шөгыльләнүгә, сәламәт яшәү рәвеше алып баруга җәлеп итүнең мөһим адымы булып тора.  Спорт экстремизм һәм терроризмны профилактикалау һәм Интернет челтәрен законсыз максатларда куллану нәтиҗәсендә халыкны читкә юнәлтүгә ярдәм итә, шулай ук милләтара розгыш-талашны һәм түземсезлекне, кешеләргә, аларның этник, мәдәни һәм дини чыгышына карамастан, ихтирамлы мөнәсәбәтне толерантлык һәм профилактикалауны формалаштыруга ярдәм итә.