«Свияга» ату мәйданчыгында Татарстан Республикасы пуля һәм стендка ату федерациясенең хисап конференциясе узды

2023 елның 24 марты, җомга

Уставка ярашлы, чара ел саен башкарма комитет әгъзалары һәм оешма җитәкчеләре катнашында үткәрелә. Быел конференциянең мактаулы кунагы Татарстан Республикасы спорт министрлыгының Спорт әзерлеге үзәге директоры Михаил Смолкин булды.

Утырышны Федерация президенты Сергей Демин ачты, ул Татарстан Республикасында стенд һәм пуля белән атуның планлы үсешен билгеләп үтте. Мәсәлән, эшчәнлекнең барлык аспектларындагы прогресс турында спортчыларның башкарылган спорт разрядлары һәм исемнәре саны, судьялар һәм тренерлар корпусларының киңәйтелүе, югары дәрәҗәдәге ярышлар саны шаһитлык бирә.

«Безнең Федерация күп эшләде һәм югары нәтиҗәлелек күрсәтте, Татарстан Республикасында иң яхшыларның берсе дип танылды, – диде Сергей Демин. - Безнең спортчылар даими рәвештә Бөтенроссия, шулай ук аз санлы халыкара стартларда дәрәҗә пьедесталына күтәрелде. Тотрыклылык-осталык билгесе. Татарстан ату мәктәбе тәрбияләнүчеләренең Россия җыелма командаларында рекордлы вәкиллеге: стендка ату буенча җыелма командада 42 татарстанлы, пуля буенча 6. Гомумән алганда, 2022 елда 137 массакүләм спорт разряды, шулай ук 7 «Спорт мастеры», 2 «Халыкара класслы спорт мастеры» исеме бирелде, – дип ассызыклады Сергей Демин һәм йомгаклады. - Зур эш башкарылды, ләкин алда шулай ук күп эш һәм зур перспективалар бар! Тренерлар талантлы спортчыларны эзләргә, ә спортчылар актив күнегүләр ясарга тиеш. Моның өчен безнең бөтен мөмкинлекләребез бар!»

Пуля белән ату бүлегенең казанышлары турында тренер Екатерина лузганова сөйләде: «2022 ел бик уңышлы узды. Безнең активта-призлы урыннар һәм бөтенроссия һәм халыкара ярышларда җиңүләр. Халыкара класстагы спорт мастеры исеме Евгений Потатовка бирелде, аны элегрәк башкарган Айгөл Хәбибуллинаның бирелүен көтәбез. Безнең өчен мөһим вакыйгаларның берсе – хәзер без Татарстан Республикасында төп спорт төре булып торабыз, моның өчен Татарстан Республикасы Спорт министрлыгына һәм спорт әзерлеге үзәгенә аерым рәхмәт».

Хисап чорында эш канәгатьләнерлек дип танылды.

Чара ахырында узган спорт сезонын уңышлы уздырган Татарстан укчыларын, тренерларын һәм федерациянең гади хезмәткәрләрен хөрмәтләделәр.

Татарстан Республикасы пуля һәм стендка ату федерациясе дипломнары һәм истәлекле бүләкләр белән Геннадий Мамкин, Сергей Демин, Екатерина Комарова, Петр Егоров, Елизавета Евграфова, Александр Сахарнов, Айгөл Хәбибуллина, Зарина Фәттахова, Никита Маслеников, Артем Щуров, Валерия Старикова, Данил Сабиров, Саммир Вәлиев, Дарья Савельева, Сергей бүләкләнде Панов, Евгений Потапов.

Халыкара класслы спорт мастерлары таныклыклары Кирилл Багров һәм Геннадий Мамкинга, спорт мастеры таныклыклары – Егор Ивановка, Марсель Бәдретдиновка, Юлита Егоровага, Герман Теленинга, Марат Неждановка, Бөтенроссия категорияле спорт судьясы таныклыгы – Анастасия зиновьевага тапшырылды.

«Татарстан Республикасында физик культура һәм спортны үстерүдә казанышлары өчен» мактау билгесе белән Валерий Карпов, ТР Спорт министрлыгы Рәхмәте белән Григорий Аввакумов, Алмаз Авхадиев, Олег Егоров, Анна Жемкова, Артем Копыстынский, Елена Курицына, Игорь Куртукова, Екатерина Лузганова, Анна Майдуллина, Светлана Медведева бүләкләнде, Нурислам Сәлахов, Екатерина сименцова, Сергей Туганов, Айрат Шакиров, Фәргат Шәйхлисламов һәм Евгения Федорова.